EMET’TEKİ METRUK BİNALAR YIKIM BEKLİYOR

Geniş sit alanları bulunan Emet ileçsinde metruk evlerin yıkılması talep ediliyor.

EMET’TEKİ  METRUK BİNALAR YIKIM BEKLİYOR Güncel

Halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden kullanılamaz durumdaki terk edilmiş metruk haldeki yapılar, gelen talepler doğrultusunda Kütahya Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) ekipleri, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte yerinde tespit ediliyor.Ardından alınan yıkım kararları ile bu binalar yıkılırken benzer uygulamanın Emet ilçesinde de yapılması talep ediliyor.

Metruk binalar konusunda vatandaşlardan gelen talepleri değerlendirmeye alan Kütahya Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) ekipleri, yıkılacak derecede tehlikeli mail-i inhidam durumundaki yapılardan tescilli ve tescilliye komşu taşınmazları, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile birlikte yerinde incelerken ,yıkım tehlikesi olanlar alınan kararlarla yıkılıyor.

Emet ilçesindede sit alanına girmiş birçok yarı yıkık ev bulunuyor. Benzer bir çalışma ile Kültür varlıkları ekipeleri ile birlikte Emet’te yıkılma tehlikesi olan evlerin tespit edilerek yıkım işlemlerinin yapılması talep ediliyor.

Sit alanı olması nedeniyle bir çok evde çivi dahi çakılamazken, mail-i inhidam (Çökme tehlikesi)  tutanağı tutulan binalar ise ekiplerce rahatça yıkılarak,tehlike bertaraf edilebiliniyor. 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar