GÜNLERDEN CEVİZDERE... DİRENİŞ DESTENIMIZDA 97. YIL

Emet ilçesinde Milli mücadele dönemlerinde yaşadığı, 27 Nisan Cevizdere zaferinin 97. Yıldönümü anma programı gerçekleştirildi.

GÜNLERDEN CEVİZDERE... DİRENİŞ DESTENIMIZDA 97. YIL Güncel

Emet ilçesinde   Milli mücadele dönemlerinde yaşadığı, 27 Nisan Cevizdere zaferinin  97. Yıldönümü anma programı gerçekleştirildi.

                Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde bulunan Cevizdere şehitliğinde gerçekleştirilen anma programına Emet kaymakamı Hasan Çiçek, Belediye başkan vekili Murat Uyanık,İlçe Emniyet müdürü Gökhan Yıldırım,gazilerimiz, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

                İlçe kaymakamlığı ve belediye  başkanlığınca şehitlik anıtına çelenk koyma merasimi ile başlayan programda  saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile program devam etti.

                Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Ecdad derneği başkanı Ali Duyan gerçekleştirdi. Duyan Emet ilçesinde  milli mücadele döneminde kurulan  müdafa cemiyetinden,hükümet baskını,Cevizdere zaferi ve Emetin tamamen yakılışını içeren konuşmasını yaparken;”Emet hükümet baskını ve Cevizdere si savaşı Milli mücadeleden ayrı bir olay değil bilakis Yzb.Reşit  ve Tğm. Şakir'in sevk ve idaresinde gerçekleştirilmiş örnek ir Milli mücadele olayıdır. Dün olduğu gibi bugünde Emet’in kahramanlığını hazmedemeyen bazı çevreler bulunmaktadır. Hatta Emet’in kahramanlığını kendilerine mal etmeye çalışanlar bile vardır. Bizim mücadelemiz ise ‘ GaziEmetimizin hak ettiğine inandığımız İstiklal madalyasını ve GAZİLİK ünvanını almasıdır.’ “dedi.

                Daha sonra  şehitlikte bulunan temsili şehit mezarları başında  Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

                Zafer haftası münasebetiyle Ecdad derneğince ortaokullar düzeyinde öğrencilere Milli mücadele döneminde ilçede yaşanan direnişler düzenlenen konferanslarla aktarılırken  şehitlerimiz için öğle namazı sonrası Babukbey camiinde mevlüt okutuldu.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar