BOROSİB'İN ALTINTAŞ'A ZAFER OSB'YE KURLULMASI TALEP EDİLİYOR

Emet ve Hisarcık bölgelerinin talebi olan BOr İhtisas sanyi için Kütahya ekonomi toplantısında Zafer OSB'ye kurulması teklif edildi.

BOROSİB'İN ALTINTAŞ'A  ZAFER OSB'YE KURLULMASI TALEP EDİLİYOR Güncel

İlk defa Bor araştırma merkezi kurulduğunda gazetemizde yer alan,daha sonra Kütahya basınındada sık sık dile getirilen Emet-Hisarcık bor ihtisas sanayinin Kütahya’da ZAFER organize sanayinde kurulması için çalışmalar yapılıyor.

                Kütahya Belediyesi,Dumlupınar Üniversitesi,Kütahya sağlık bilimleri üniversitesi rektörlükleri,İl özel idaresi,ZEKA genel sekreterliği,Kütahya kamu kurum temsilcileri,Kamu işletme idarecileri,Ticaret ve sanayi oda başkanları,Kütahya,Tavşanlı,Gediz OSB büyük firma temsilcileri  katılımı ile il özel idaresi toplantı salonunda gerçekleştirilen ekonomi toplantısında Bor ihtisas sanayinin Kütahya’ya kurulumu görüşüldü.

                Yeni kurulan Zafer OSB’nin konumu itibarı ile Emet bor işletmesi,Eskişehir Kırka işletmesine  yakınlığı,Havalimanı avantajı, itibarı ile zafer OSB'nin bir bölümünün Bor ihtisas OSB ye ayrılması için rapor hazırlanarak başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklara sunulması kararı alındı.

                Toplantıda ayrıca il genel meclisi,il özel idaresi,Emet bor işletmesi, Kütahya,Emet ve Hisarcık belediyeleri,Emet ve Hisarcık kaymakamlıkları, Zeka, Müsiad, vb üyelerden oluşacak bir komsiyon kurularak çalışma yapılması karara bağlandı.

BÖLGEMİZDE HAYAL KIRIKLIĞI

                Kütahya Ekonomi toplantılarında Yıllardır Emet ve Hisarcık bölgesinin gelişmesi adına istenilen Borosib için  Zafer OSB’nin tartışılması bölgemizde hayal kırıklığı yarattı.

                Emet Hisarcık arasına yapılacak bor ihtisas OSB’nin başta ulaşım ve istihdam olmak üzere bölgesel gelişim için lokomotif vazifesi göreceğine inanılıyor. Ayrıca bor madenlerinin burada olması nedeniyle, organize sanayinde faaliyet gösterecek şirketler ham maddelerininin çoğunluğunu bu bölgeden alarak başka bölgeye taşımak zorunda kalacaklar.

                Gediz,Tavşanlı, Simav  dan sona 4. Büyük ilçe olan Emet ilçesinde Organize sanayi kurulum için yeterli ekonomik gelişim olmadığı için ihtisas sanayileri ön plana çıkıyor.Bu konudada Türkiyede kurulması planlanan Bor ihtisas sanayinin bölgemize yapılarak Kütahya’nın bu bölgelerininde kalkınmasına katkı sağlanması bekleniyor.

KÜTAHYANIN HAREKETE GEÇMESİ DOĞRU,YER YANLIŞ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Türkiye’deki rezervin yarısından fazlasını elinde bulunduran Kütahya’nın yeni yatırımcıların ve iş sahalarının açılacağı bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor

Elindeki zengin yer altı kaynaklarını katma değeri yüksek ürünler haline dönüştürerek madencilik sektöründe dev atılımlar yapmaya hazırlanan Türkiye’nin yeni stratejileri bir bir hayata geçiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından maden alanında atılacak en önemli adımların başında ise bor madeni geliyor. Bor ihtisas sanayinin Kütahya’ya kazandırılması gerektiği gerçeği karşısında Kütahya’nın harekete geçmesi olumlu karşılanırken, yer konusunda Emet ve Hisarcık bölgesinin mutlaka değerlendirlmesi gerektiği ifade ediliyor.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar