MÜSİAD EMETTE İFTARDA BULUŞTU, BOR OSB KONUŞULDU

Müsiad üyesi ilçemiz iş adamlarından Abdullah Ünal,Müsiad Kütahya il başkan ve yönetimi ve Kütahyalı işadamlarını yemekte bir araya getirdi.

MÜSİAD EMETTE İFTARDA BULUŞTU, BOR OSB KONUŞULDU Ekonomi

Müsiad üyesi ilçemiz iş adamlarından Abdullah Ünal,Müsiad Kütahya il başkan ve yönetimi ve Kütahyalı işadamlarını yemekte bir araya getirdi.

                Emet termal resortta gerçekleştirilen iftara Emet kaymakamı Hasan Çiçek, Belediye başkanı Hüseyin Doğan,Müsiad İl başkanı İsmail Tosun,başkan yardımcısı Murat Çil, yönetim kurulu üyeleri,Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner,Kütahya gazeteciler cemiyet başkanı Erkan Sağlam, ve iş adamları katıldı.

                İftar öncesi ve sonrası işadamları ile iş dünyası,Emet ilçesinin mevcut potansiyeli, yapılabilinecek yatırımlar hakkında fikir alıiverişinde bulunuldu.

                Müsiad il başkanı İsmail Tosun Bor ihtisas sanayinin Emet Hisarcık bölgesine kurulması taleplerinde resmi prosedür engellerinin bulunduğunu belirterek;

                “Kütahyamız haricinde 4 ilin Bor ihtisas sanayinin bölgelerine kurulması yönünde talepleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızı Bor ihtias OSB kurulacağını açıklamasının ardından talepler arttı. En çok madenin çıktığı bölgemize kurulması taleplerimizi başta Boren başkanlığı,genel müdürlük ve ilgili bakanlıklara rapor olarak sunduk.

                Emet Hisarcık arası dile getirilen bor ihtisas sanayi mevzusunda ise 2 engelle karşılaşıyoruz. Bunlardan birincisi bu bölgede zengin bor rezervleri bulunması. Kanunen tarihi eser, maden ,sıcak su vb  bulunan bölgelerin üzerine  organize sanayileri kurulamıyor. Kütahya 1. Organize yüzde 70,ikinci organize yüzde 30 doluluk oranına ulaşmış. Simav ilçemiz talebinden vazgeçtiği için Zafer OSB kurulum izni verilmiş. Gerekli alt yapı çalışmaları sürüyor.  O sebeble Kütahya ekonomi toplantısındada Bor ihtisas OSB’nin Zafer OSB’nin bir bölümüne kurulması konusu gündeme gelmiştir. Bor madeni bölgemizde gerek bor ihtisas sanyi,gerekse bor karbür tesislerinin yapımı için gerekli çalışma ve takiplerimizi yürütmekteyiz “dedi.

                İftar sonrası yapılan istişare toplantılarına daha sonra Hisarcık belediye başkanı Fatih Çalışkan’da katıldı.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar