BELEDİYE İŞÇİLERİNE VERİLEN ZAM GEÇERSİZ Mİ?

14 Şubat'tan beri zamlı maaş alan Emet belediyesi işçilerinin sendika tarafından yapılan sözleşmelerinin bakanlığa iletilmediği iddia edildi.

BELEDİYE İŞÇİLERİNE VERİLEN ZAM GEÇERSİZ Mİ? Ekonomi

Emet belediyesinde yeni kadroya geçen şirket çalışanlarına ilk 6 ay yüzde 20, 2. Altı ay yüzde 10 zam verilmiş ve işçiler ilk zamlı maaşlarını 14 Şubatta almışlardı.

 Hizmet İş Sendikası Başkanı Ahmet Özen verilen zamla ilgili işçilere hitaben yaptığı konuşmada  "Hizmet iş sendikası bölge temsilciliği görevini üstlendiğimde sendikamıza geçen ilk belediyemiz olan Emet belediyesi işçi sözleşmelerinde hiç sorun yaşamadığımız nadir belediyelerimizden birisidir. Kadrolu işçilerimize kömür yardımı yapılırken, hiçbir belediyenin almadığı riski alarak, kadrolu işçileri üzerinden şirket işçilerine kışlık yakacak yardımı yapan Emet belediyesidir. Hükümetin verdiği asgari ücret artı yüzde 4 yanında, ilk 6 ay için yüzde 20, 2. 6 ay için ise yüzde 10 zam verildi. Ayrıca 10 artı 10 olmak üzere 20 gün ikramiye ve 150 artı 150 olmak üzere bayram ikramiyelerinin de sözleşmede yer aldı. Bu Türkiye'de bir ilktir" demişti.

Ancak  sendika sözleşmesi yapılırken yetki belgesi olmadığı için geçici belge ile sözleşme imzaladığı ve sözleşmeyi bakanlığa ulaştırmadığı iddia edilen sendikanın uygulaması ile işçi zamlarının geri alınabilineceği, verilen zamlı maaş farklarınında işçilerden geri tanzim edilebileceği  iddiaları 70 işçiyi tedirgin etti.

         Emet belediyesi yapılan sözleşme ile ilgili bakanlıktan görüş talebi yazarken işçiler zamlı maaş almaya devam ediyorlar.

BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN NE DİYOR?

İşçilere yapılan zamlar karşı olmadıklarını ancak yasal zeminde  geçerliliği,ve ileriye yönelik işçilerimizin mağdur duruma düşmemesi adına bakanlığa görüş yazısı yazıldığını belirten belediye başkanı Hüseyin Doğan;” Bizler işçilerimizin en iyi ekonomik şartlarda çalışmasını her zaman isteriz. Bizler isterizki belediyemiz kaynakları artsın ve işçilerimize daha geniş sosyal ve ekonomik imkanlar sunabilelim. Yapılan zamlara karşı olmamız asla söz konusu olamaz. Son yapılan zamlarda eğer kanunen bir engel varsa verilen paraların işçilerimize zimmet çıkarılarak mağdur edilmemeleri  adına bakanlıktan görüş istedik. Hükümetimizin bu konuda bir takım çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu çalışmalar yapılana kadar tüm Türkiye’de taşerondan kadroya geçen işçi kardeşlerimize 4+4 verilmişti.Eğer kanun yapılan sözleşmeyi kabul etmiyorsa, işçilerimizden geri tanzim talebi halinde yine işçimiz mağdur olacaktır. Bunun önüne geçmek için gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz .Ayrıca kanunla  personel giderlerinin belirli bir limiti geçmemesi öngörülüyor.Bizlerde tüm  çalışmalarımızı yasal zeminlerde gerçekleştirmek için gerekli araştırmalarımızı yapıyoruz. “dedi.

 

 

 BİR ÖNCEKİ DÖNEM BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA KOCA NE DİYOR?

                Verilen zammın Yargıtay içtihat kararlarına göre verildiği, ve yasal zemine oturtulduğunu belirten bir önceki dönem belediye başkanı Mustafa Koca konu ile ilgili şunları söyledi;

                “ Başkanlığımız döneminde 2 yıl önce bizler asgari ücret artı yüzde 15 taşeron işçimize zaten zam vermiştik. İşçi kardeşlerimiz hükümetimizin kararı ile  kamuda kadroya geçmeye başlanınca zam  oranlarıda hükümetimizce belirlenmişti. Yüzde 4+4… Hal böyle olunca bizim verdiğimiz yüzde 15 zam ortadan  kalkmıştı.Hemen hemen aynı işleri yapan işçilerimiz arasında maaş farklarında uçurum vardı. İşçilerimizin zam talepleri için gerekli hukuki araştırmaları yaptıktan sonra Yargıtay kararı bularak ( 2018/21541 sayılı içtihat kararı) buna göre zam verebileceğimizi gördük. Sendikayı biz görüşmeye çağırdık.  Bu kanuna göre işçimize zam vermek istediğimizi belirttik. Daha önce verdiğimiz ve ortadan kalkan zam farkı ve yeni dönem  için ilk 6 ay yüzde 20 ikinci 6. Ay yüzde  10 olmak üzere yüzde 30 zam verdik. Bunu yaparkende belediymizin mali yapısınıda göz ardı etmedik. Ancak bir gerçek var biz göreve geldiğimizde personel gideri normal bütçe içerisinde yüzde 62 lerdeydi. Verdiğimiz zamlarla bile   yüzde 50’yi bulmayan bu rakamlarda işçimiz sevindirdik. Şimdi bu zamları seçim için verdiğimiz seçimden sonra geri alacağımızı söyleyenler olduğunu duyuyoruz. Arkadaşlar kanunlarla iş yapıyoruz. Oyun oynamıyoruz. Ve yaptığımız sözleşme  3-5 aylık değil.Sendika temsilcisinin yetki belgesi henüz olmadığı için geçici belge den sonra imzaları attık. Yani seçimi kazanınca bu işçi maaşlarını bizler ödemeyecekmiydik? Her şey yasal zeminde yaptık. Sendika hatası varsa bile sözleşme geçerlidir,ceremeyi işçilerimiz değil,sendika çeker. Umarım bu durumdan işçi kardeşlerimiz mağdur edilmez”dedi.

SENDİKA BAŞKANI AHMET ÖZEN NE DİYOR?

Haberimiz yayınlanırken sendika başkanı Ahmet Özen’e ulaşılamadığı için Özen’in açıklamalarını Salı gazetemizde yayınlayacağız.HABER SERVİSİ

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar