ERBAŞ; ZAFER HAVALİMANI İHALESİNİ YAPANLAR BİR GÜN YARGILANACAKLAR

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Basın mensuplarıyla buluştuğu iftar sonrası Kütahya’da gündemini değerlendirdi.

ERBAŞ; ZAFER HAVALİMANI İHALESİNİ YAPANLAR BİR GÜN YARGILANACAKLAR Siyaset

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’nın geleceğinin Zafer OSB’nin ve termal kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına bağlı olduğunu söyledi. Zafer OSB’nin savunma sanayinin merkezi olması için mücadele ettiğini belirten Erbaş, termal kaynakların değerlendirilmesinde yatırımcıların Kütahya’ya davet edilerek önünün açılması gerektiğine dikkat çekti.Erbaş Zafer havalimanını ihale edilenlerinde bir gün mutlaka yargılanacaklarını sözlerine ekledi.

Basın mensuplarıyla buluştuğu iftar sonrası Kütahya’daki mevcut yatırımlar hakkında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Zafer Havalimanı, Şehir Hastanesi ve Dumlupınar gibi konularda sert eleştirilerde bulundu. Kütahya’nın bürokrasi anlamında Ankara’da sahipsiz kaldığını belirten Erbaş, başarılı ve Kütahyalı bir yerli yöneticinin Ankara’da önünün açılması gerektiğini söyledi.

‘ZAFER OSB SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ OLABİLİR’

Kütahya’nın ‘Bir fabrika gelecek ve 3 bin 5 bin kişi çalışacak’ takıntısında olduğunu ifade eden Milletvekili Erbaş, “Böyle bir şey yok. Bu saatten sonra da gelmeyecek. Tabi ki fabrika kurulsun isteriz ama Kütahya’nın geleceği Zafer OSB ve termal kaynaklarıdır. Zafer OSB’nin savunma sanayi ihtisas bölgesi olması için mücadele ediyorum. Şuan ki izlenim oraya otomobil fabrikalarının gelmesi. Bu fabrikalar zor gelir. Bilmedikleri bir sektörün Kütahya’ya geleceğini düşünüyorlar. Otomobil sektörünün limanla olan bağlantılarını bildiğim için burada zorlanacaklar. Bursa ve Kocaeli’de otomobil sektörünün patlamasının tek sebebi liman oluşudur. Bunu kabul etmeliyiz. Çünkü hepsi günlük değil saatlik tenlinle çalışır. Ama savunma sanayi bambaşka bir şey. Yerli savunmayı da sayın Cumhurbaşkanımız destekliyor. Buraya çok ciddi yatırımlar yapılabilir. Savunma sanayinin iç alanlarda olması stratejik açıdan da çok önemli. Bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

‘YATIRIMCILARI DAVET EDİP ÖNLERİNİ AÇMALIYIZ’

Kütahya’ya için ikinci önem arz eden konunun ise sıcak su kaynakları olduğuna dikkat çeken Ahmet Erbaş, “Artık Kütahya’yı ‘Su akar, Türk bakar’ muhabbetinden çıkarmalıyız. Şuan sıcak su akıyor ama biz bakıyoruz. Hem fizik tedavi hem de seracılık faaliyetleri anlamında birilerini buraya davet etmemiz ve önlerini açmamız lazım. Yatırımcıları buna teşvik etmeliyiz. Bunun yanı sıra iç turizm çok önemli. 80 milyonluk ülkemizde yıllık 27 milyon insanımız turizm hareketi yapıyor. Bunların sadece binde biri bile Kütahya’yı tercih etmiyor. Bunda herkesin eksiği var. Kendi kendimizi taşlamaktan derdimizi dışarıya anlatamıyoruz” şeklinde konuştu.

ZAFER HAVALİMANININ İHALE EDENLER BİR GÜN YARGILANACAK’

Mevcut yatırımlar ile ilgili de konuşan Erbaş, Zafer Havalimanını ihale edenlerin bir gün yargılanacağına emin olduğunu söyleyerek,  “Vicdanlarda yargılanıyorlar. Yaklaşık 700 bin iç hat, 500 bin de dış hat garantimiz var. Maksimum 70 binlerle kapatıyoruz. Kamu yararına yapıldığı zannedilen bazı işler istediğiniz gibi olmuyor” dedi. Şehir Hastanesi hakkında da sert eleştiriler bulunan Milletvekili Erbaş, Kütahya’da 940 olan yatak sayısının hastanenin faaliyete geçmesi ile sözleşme gereği 510’a düşeceğine dikkat çekti. Hastanenin Dünya’nın ve Türkiye’nin için bulunduğu ekonomik sarmal sebebiyle bitirilebileceğine inanmadığını da söyleyen Erbaş, TOKİ marifetiyle yapılması için Bakan ile görüştüğünü söyledi.

‘DUMLUPINAR’I ANLATMALIYIZ’

Erbaş, “Dumlupınar konusuna gelirsek, konuşmaların hepsi kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak başlıyor. İkisi için ne yaptık?  Ayın 3’ünde Hayme Ana Şenliği yapıyoruz. O da yeni yeni canlanıyor. Doğru dürüst bir Osmanlı Müzemiz yok. Dumlupınar’da ne var peki? Savunma Bakanlığından isteğim oraya sembolik bir askeri birlik konulması. Hızlı trenin Dumlupınar’da durması için mücadele ettim. Yazın geçici bir stant kuracaklarmış ve tren duracakmış. Ya bu tren madem durmayacaksa en azından yavaşlatalım. Hızlı tren içinde video gösterimleri yaparak Dumlupınar’ı anlatsın. Şimdi Turizm Bakanlığı ile ilgili bir yasa geliyor. Orada yine Kütahya’yı anlatacağım” dedi. M.RIDVAN CEBECİOĞLU

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar