HEMŞEHRİMİZ ÖZTÜRK HİTİT ÜNİVERSTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ATANDI

Hemşehrimiz Prof. Dr. Ali Osman Öztürk'ün Hitit Üniversitesi rektörlüğüne atanması Emet'te memnuniyet yarattı.

HEMŞEHRİMİZ ÖZTÜRK HİTİT ÜNİVERSTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ATANDI Eğitim

Hemşehrimiz ,2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince; 23/05/2019 tarih ve 2019/132 sayılı karar ile Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleri ile Prof. Dr. Ali Osman ÖZTÜRK Çorum / Hitit Üniversitesine rektör olarak atandı.

Daha önce Başbakanlık müşavirliğine atanması ile ilçemizin gurur kaynağı olan Öztürk, şimdide Üniversite rektörlüğü gibi önemli bir göreve getirilerek hemşehrilerinide onure etti.

Akademik kariyerinin yanında, 2014’ten 2018’e kadar sırasıyla (63, 64 ve 65. dönem hükümetlerinde Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a bağlı olarak) Başbakan Müşaviri, Başbakan Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü görevlerinde bulunanProf. Dr. Ali Osman Öztürk,  2017’den buyana TRT Yönetim Kurulu üyeliğinide sürdürüyor.

Öztürk'e ilçe protokolü ve stk2lardan tebrik mesajları yağarken, kısa sürede görevine başlayacağı öğrenildi.

Ali Osman Öztürk

Özgeçmiş

Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, 1972 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya geldi. Emet İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans eğitimine başladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden dereceyle mezuniyetinin ardından aynı üniversitenin İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümünde“Avrupa Birliği’nin Sosyal Politikaları ve Endüstri İlişkileri” alanında yüksek lisans derecesini 1997’de aldı.

1997 yılında yerleştiği İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi doktora programı dâhilinde ders dönemini tamamlayarak Ağustos 1998’de Amerika’yagitti. ABD’nin en saygın üniversitelerinden olan Cornell Üniversitesi’nde aldığı dil eğitiminin yanı sıra, çalışma ekonomisi ve insan kaynakları alanlarında araştırmalarını sürdürdü. Lisansüstü eğitimine Amerika’da devam etme kararı üzerine,  North Carolina StateÜniversitesi’nde Kamu Yönetimi Anabilim dalında doktora çalışmalarına 2000 yılında başladı. Doktora eğitimini, tam zamanlı eğitmen asistan (teachingassistant) olarak 2005 yılında tamamladı. Asistanlık görevi boyunca siyaset biliminde araştırma yöntemleri derslerinin geliştirilmesi ve internet üzerinden sunulmasında göstermiş olduğu başarıdan dolayı“Üstün Araştırma Görevlisi” ödülüne layık görüldü.

Doktora derecesini aldığı aynı yıl üniversitede henüz proje aşamasında olan Kamu Sektöründe Liderlik Lisans tamamlama programındakoordinatör olarak göreve başladı. LPS programının yapılandırması dâhilinde,akademik program altyapısının oluşturulmasından müfredat gelişimine kadar her aşamada aktif rol aldı. 2008 yılı itibariyle LPS programı direktörü ve Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesinde öğretim görevlisi olarak atandı. Aynı yıl başlayan küresel finansal kriz nedeniyle üniversiteninprogram bütçelerinde küçülmeye gitmesine rağmen, Prof. Öztürk’ün öncülük ettiği LPS programı kurmuş olduğu finansman modeli ile fakülte bütçesinden pay almaksızın finansal getiri sağlama başarısı gösterdi. LPS programının kısa sürede elde ettiği akademik başarı yanında finansal kaynak temini ve yönetiminde geliştirdiği model, North Carolina StateÜniversitesi’ndeyeni bir model olarak kullanılmaya başlandı. LPS Program direktörlüğü döneminde “Kamu Sektöründe Liderlik” dersleri verirken alanında saygın akademik dergilerde (SSCI vd.)makaleler yayınladı.

2008 ve 2010 yılları arasında üniversite dışında eğitim faaliyetlerinde de bulunanProf. Öztürk, Amerika Birleşik Devletleri kamu sektöründe oldukça etkili kabul edilen Kamu Yöneticileri Sertifika Programı (CPM) bağlamında North Carolina Eyaleti üst düzey yöneticilerine Yönetim Uygulamaları eğitimleriverdi ve proje danışmanlığı yaptı.

Prof. Dr. Öztürk akademik kariyerine, 2011 yılı yazında Türkiye’ye dönüşünden 2014 yılı Ekim ayına kadar görev yaptığı İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde devam etti. Burada Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi sıfatının yanında sırasıyla Bologna Süreci Koordinatörlüğü, bölüm başkanlığı, Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü gibi idari görevler de ifa etti. 2013’te Kamu Yönetimi anabilim dalında doçent, 2018’deise profesör olan Öztürk, İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Akademik faaliyetlerini Türkiye’de sürdürürken, diğer yandan ABD’dekurucusu olduğu Kamu Sektöründe Liderlik (LPS) programı ile olan bağını koparmayarak 2011-2015 döneminde çevrimiçi eğitim yöntemiyle North Carolina StateÜniversitesiöğrencilerine liderlik dersleri verdi.Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün yeni kamu yönetimi, kamu sektöründe girişimcilik, liderlik, iş ahlakı ve sosyal bilimlerde araştırma metotları gibi alanlarında çok sayıda uluslararası ve ulusal düzeyde yayınlanmış çalışması bulunmaktadır.

Akademikkariyerinin yanında, 2014’ten 2018’e kadar sırasıyla (63, 64 ve 65. dönem hükümetlerinde Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a bağlı olarak) Başbakan Müşaviri, Başbakan Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü görevlerinde bulunanProf. Dr. Ali Osman Öztürk,  2017’den buyana TRT Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Öztürk iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar