SENDİKA BAŞKANI ÖZEN; YETKİ TESPİT BELGESİ İLE TARİH ATMADAN SÖZLEŞME İMZALADIK

Emet belediyesinde 70 kadar taşerondan kadroyu geçen işçiyi ilgilendiren zamlarla ilgili başkanların açıklamalarının ardından sendika başkanlığından da açıklama geldi.

SENDİKA BAŞKANI ÖZEN; YETKİ TESPİT BELGESİ İLE TARİH ATMADAN SÖZLEŞME İMZALADIK Ekonomi

Başkan Özen sözleşmenin taraflar arasında anlaşılarak yetki tespit belgesinin çıkmasının ardından YETKİ belgesi çıkana kadar tarih kısmı boş bırakılarak imzalandığını ifade etti. Başkan Özen  belediye başkanının değiştikten sonra yetki belgesinin çıktığını beyanla sözleşme için yeniden görüşüleceğini ifade etti.

                Başkan Özen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;” Bir sözleşmenin imzalanabilmesi için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığından  YETKİ’nin çıkması gerekir. Emet Cevizdere  şirketinin yetkisi 2 Mayıs 2019 ‘da çıkmıştır. Biz sözleşmeyi 13 Şubatta yetki çıkmadan önce  YETKİ TESPİTİ çıkınca imzaladık. Sözleşmeyi imzalamamıza rağmen sözleşmenin imza tarihi kısmını  YETKİ ‘nin çıkış tarihnden  sonraki bir tarihte atmamız gerektiği için bakanlığa göndermedik.Eğer yetki çıkmadan bakanlığa gönderseydik  Bakanlık kabul etmezdi.Yetkinin çıktığı tarihte ise  Belediye başkanı değiştiği için  belediye başkanını bilgisi dışında  öncende imzalanmış ve imza tarihi olmayan  sözleşmeye tarih atarak işleme koymamız gerekirdi ki bu hem etik hemde  yasal olmayacaktı. Sözleşme süresi için yetkimiz 2 Mayıs’ta çıktı. 75 gün içerisinde sözleşme imzlayacağız. Önümüzdeki hafta  Emet belediye başkanımızla bir araya gelerek  sözleşmeyi tekrar değerlendireceğiz “dedi.

                Bir önceki başkan Mustafa Koca yetki blelgesi çıkana kadar yetki tespit belgesi ile yapılan anlaşmanın geçerli olduğunu,konu ile ilgili Yargıtay içtihak kararları ve anayasa mahkeme kararları bulunduğu için zamların verildiğini ifade etmişti.

                Belediye başkanı Hüseyin Doğan’da kanun dışı bir sözleşme varsa işçiden geri taleple işçilerin mağdur edilmemesi için bakanlığa görüş talep yazısı  yazdıklarını,zamlara karşı olmadıklarını ancak  kanunlar çerçevesinde  gereğinin yapmak isteidklerini ifade etmişti.

Sendikanın resmi sitesinde de 14 Şubat 2019 tarihnde yapılan sözleşme “Sendikamız ile Kütahya’ya bağlı Emet Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmza töreni, Ege Bölge Başkanımız Ahmet Özen, Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, Sendikamızın iş yeri temsilcileri ve üyelerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Toplu iş sözleşmesine göre üyelerimizin alacakları ücretlere ilk altı ay için %20+4, ikinci altı ay içinde %10 zam uygulanacak. Ayrıca üyelerimize 20 gün ikramiye verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.”ibareleriyle yer almıştı.

                Olayın nasıl çözüleceği ve sözleşmenin akıbetini önümüzdeki günlerde sendika ile yapılacak görüşmeler ile  şekillenecek

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar