MİLLETVEKİLİ KASAP MURAT DAĞI ALTINA KURBAN EDİLECEK

Chp Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl Kasap,Gediz Nehri’nin doğduğu Muratdağı’nda altın madeni çıkarılması için onay verilmesine tepki gösterdi.

MİLLETVEKİLİ KASAP  MURAT DAĞI ALTINA KURBAN EDİLECEK Siyaset

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal güzellikleri ile bilinen ve milyonlarca metrekare tarımsal arazinin sulamasında kullanılan Gediz Nehri’nin doğduğu Muratdağı’nda altın madeni çıkarılması için onay verdi. Kararın ardından ilk tepki CHP’den gelirken, vatandaşlar sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla Muratdağı’nın altın için kurban edilmemesi gerektiğini söylediler

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk eden Gediz İlçesindeki Muratdağı büyük bir riskle karşı karşıya geldi. Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin altın madeni çıkarmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı başvuru kabul edildi. Açıklanan Çevresel Erki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna olumlu karar veren Bakanlık, firmanın Muratdağı’nda altın çıkarmasına izin verdi. İznin ardından altın madeninin çıkarılmasında kullanılan siyanürün çevreye zarar vereceğini ve Muratdağı’nın doğal güzelliklerini olumsuz yönde etkileyeceğini belirten vatandaşlar, sosyal medyadan karara tepki gösterirken, ilk resmi açıklama CHP kanadından geldi.

GEDİZ HAVZASI YOK OLABİLİR

Ege Bölgesi’nin büyük bölümünün su kaynağı olan Murat Dağı’nda altın madeni arandığının ortaya çıkmasıyla önceki yıllarda yöre halkı altın aranmasını ve ağaçların kesilmesini protesto ederek bir açıklama yapmıştı. Bir süre Meclis’te de tartışmalara konu olan Muratdağı’nın Ege Bölgesi ve tarım arazileri için önemi dikkat çekilmişti. ÇED raporunun olumlu çıkmasının ardından sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunan vatandaşlar, altın aramaları sebebiyle hem ağaçların hem de Gediz Havzası’na akan suyun kirleneceğine dikkat çekerek kararın bir skandal olduğunu belirttiler.

‘YANLIŞ KARARDAN GERİ DÖNÜN’

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Muratdağı’nda siyanürle altın madeni çıkarılması gibi son derece tehlikeli olan bu kararın Gediz Nehri’nin kirlenmesine, tarım alanlarının yok olmasına ve çevre katliamına yol açacağına değindi. Kasap, “Doğal dengeyi bozacak, suyumuzu, havamızı ve insan sağlığını tehlikeye sokacak bu karara imza atanları kınıyor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyorum” dedi. CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ise, Murat Dağı’nın bir milli park, sayısız hayvan ve endemik bitkiye ev sahipliği yapan eşsiz bir ekosistemi olduğunu, altın madeninin açılması ile ekosisteme onarımı mümkün olmayan hasar verileceğini söyledi. 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Sadık Işık @Yetmez

07 Haziran 2019 00:09

Altın için Murat Dağının kurban edilmesi yetmez. Kalbimiz,cigerimiz sökülecek. Uşak, Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Sakarya nın yanısıra Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir de kurban edilecek.