EMET GÖLETİ TAMAMLANIRKEN SU TUTMAYA BAŞLADI

Emet'i sağlıklı içme suyuna kavuşturacak olan Emet göleti biterken su tutma aşamasına geldiği bildirildi.

EMET GÖLETİ  TAMAMLANIRKEN SU TUTMAYA BAŞLADI Güncel

Eskişehir DSİ.3 bölge müdürü  Murat Gül ve teknik ekipler Emet göletinde incelemelerde bulundu.

Emet Sorgun mevkiinde yapılan Emet göleti çalışmalarını incelemek üzere Bölge müdürü Murat Gül yanı sıra,34. Şube müdürü İbrahim Kavak, Barajlar ve Hes şb müdürü Murat Bozkurt  Emet ilçesindeydi.Heyet   tamamlanma aşamasına gelen gölet çalışmalarını  yakından takip ederken, yapılan çalışmaları yerinde değerlendiriyor.

Emet Barajının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile 1 280 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlar ken depolanacak su ile ayrıca 5 köye yılda toplam 2,25 hm3 içme ve kullanma suyu sağlayacak. Baraj inşaatında gövde dolgusu tamamlanan gölette su tutma aşamasına gelinirken 50 metre yüksekliğinde  gölette 10-12 metre suyun yükselmeye başladığı öğrenildi. 

Tamamlanan Emet Barajının temelden yüksekliği 30,5 metre ve 1,70 milyon m³ su biriktirme kapasitesi ile Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörülüyor.. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Emet Barajının Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 .375. 440 TL TL katkı hedefleniyor.

Bu arada Emet içinse göletin anlamı içme suyunda olacak. Yıllarca arsenikli su  sıkıntısı yaşanan ilçede Emet göletinden temin edilecek su ile halk sağlıklı içme suyuna kavuşacak. Emet göleti su tutarken Emet belediyesince projeleri tamamlanarak iller bankasınca onaylanan ihale aşamasına getirilen, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu kanalları çalışmaları içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm bu çalışmalar kapsamında Emet atık tesisi kesin projesi 2017 fiyatları ile 5.2 milyon, Emet içme suyu hattı ve merkezde 3 depo yapımı  20.5 milyon, Kanalizasyon kesin projesi ise 2018 fiyatları ile 52.5 milyon tl’ye maliyetle ihaleye edilecek. Maliyetinin yarısı  hibe yoluyla yapılacak çalışmalarda suyun Emet’e nakli için isale hattı  projeside yapılacak. Emet ilçesinde 1. Kademede toplamda yeni  64 km su  boru hattı döşenecek.Gölet projesi başta olmak üzere bu çalışmalar tamamlandığında Emet sağlıklı içme suyu, kanalizasyon vb  modern alt yapıya kavuşurken, bölgesel sulamada tarımsal üretimede katkı sağlanmış olacak.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar