KOCAKIRAN’A YEŞİL ÇOK YAKIŞACAK

Emet ilçesinin eteklerinde kurulduğu 2 tepeden birisi olan Kocakıran tepesinde DSİ’nin yıllardır süren çalışmaları farkındalık yaratmaya başladı

KOCAKIRAN’A YEŞİL ÇOK YAKIŞACAK Güncel

Emet ilçesinin eteklerinde kurulduğu 2 tepeden birisi olan Kocakıran tepesinde DSİ’nin yıllardır süren çalışmaları farkındalık yaratmaya başladı. Kocakıran  baharla birlikte yeşermeye başladıkça halkında dikkatlerinden kaçmadı. Şu ana kadar 25 bin ağacın toprakla buluştuğu, ve halen 10 bin ağacın daha rahatlıkla dikilebileceği Kocakıran ile ilgili  DSİ 3. Bölge 34. Şube müdürlüğümüzün yaptığı çalışmaları sizler için derledik.

            İlçemizin kuzeyinde ve Dere Mahallesinin hemen üstünde bulunan Kocakıran’ın Emet’e bakan yüzü 200 dönüm genişliğinde toprak yapısıyla çorak bir görünündeydi. Bu alan topoğrafik olarak engebeli ve %45-70 arasında değişen dik meyilli bir bölge olup eteklerinde konutlaşmanın bulunduğu bir tepe.

            Orta ve yüksek şiddetli yağışlarda oluşan sel, beraberinde getirdiği toprak , çamur yüzünden ilçe merkezin de ciddi zararlar meydana getirdiği öteden beri bilinmektedir. En son 2002 yılında yaşanan hadisede ilçe Merkezi çamurla dolmuş pazarcı esnafı önemli ölçüde maddi zarara uğramıştı.Emet Belediyesi kendi imkanları ile bir takım çalışmalar yapmış, bu sel sularının drenajını yapmak üzere Dere Mahallesinden hamamlara kadar büyük çaplı büzler döşemiş, fakat bu yeterli olmamıştır. Çünkü dik yamaçlardan çamur akıntısı devam etmiştir. Bu durum aynı yıl DSİ 3.Bölge Müdürlüğüne iletilmiş hadise etüt edilmiş raporlanarak arivlendirildi.

            2011 yılında Emet Belediyesi bu alanda ıslah yapılması için yoğun talepte bulununca   konu 2012 yılında programa alındı. Aynı yıl projesi ve ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. 2013 yılı sonunda iş bitirildi.. Zaman zaman aksayan yönleri ikmal edilen bölgede  halen ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyor.

            Burda çalışma 3 aşamalı olacaktı. DSİ ıslah,orman ağaçlandırma, belediye sosyal tesisler yapımı…Ama kocakıranın yeşermesi o kadar kolay değildi. DSİ ayrı bir emek verdi.DSİ’nin  hedefi ilçe Merkezini olası sellerden ve çamurdan korumak, ağaçlandırma ile erozyonu önleyip daha yeşil bir çevre meydana gelmesine imkan sağlamak.

KOCAKIRAN’DA BU GÜNE KADAR NELER YAPILDI?

            Dik yamacın eğimini kırmak ve yağmur sularını uzaklaştırmak üzere 6 adet (6-10) metre genişliğinde 4 bin metre uzunluğunda palye açıldı.Açılan her palyede istinat duvarı, yağmur suyu kanalları, stabilize kaplı yollar, sevlerdeki toprağı tutmak için istifli taş tahkimatı,  tel kafes ve ahşap çitlerden teraslamalar yapıldı.

  • 4 bin metre uzunluğunda Palye
  • Bin metre uzunluğunda çevre yolu
  • 4 bin metre uzunluğunda istinat duvarı
  • 3500 metre stabilize kaplı yol
  • 4 bin metre taş tahkimat tel ve ahşap çitten teraslama
  • 1 adet Tersip bendi

*Bu çalışmaların ardından sahada 2014 yılı ilkbahardan başlayarak şuana kadar: Akasya, Sedir, Badem, Çam, At Kestanesi, Katır Tırnağı gibi ağaç türlerinden yaklaşık 25 bin fidan dikim yapıldı.

      Kocakıran sahip olduğu meyil, toprak yapısı ve konumu ile zor bir alan. Orta ölçekli bir gölete yapılan işlem burada da yapıldı. Şube müdürlüğümüzce yamaçlarda uygun toprak derinliği çok az olduğundan hangi tür ağaçlar dikileceği yönünde çalışmalar yapıldı.  2013 yılı fiyatları ile bu çalışma Bir Milyon Dört Yüz Bin TL ‘ye mal oldu.

BUNDAN SONRA NE YAPILMALIDIR?

10 bin ağaç  Dikimi daha  yapılmaya müsait Kocakıran için neler yapılabileceğini içeren yazımız ERCAN KOLKU makalesinde…

“MEMLEKET’TE BİR DİKİLİ AĞACINIZ OLSUN “ KAMPANYASI

 

 

 

 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar