EMET VE HİSARCIK BELEDİYELERİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Emet ve Hisarcık belediyeleri işbirliği ile bölgedeki sokak hayvanları için yaklaşık 10 dönüm arazi üzerinde “Geçici yaşam alanı “ oluşturulması için proje hazırlanıyor.

EMET VE HİSARCIK BELEDİYELERİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN DÜĞMEYE BASTI Güncel

Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık belediye başkanı Fatih çalışkan, iki belediye fen işleri ve zabıta ekiplerinin bir süredir istişare ve araştırma çalışmaları sonrası, 2 ilçeye hitap edecek bir bölgede “Geçici yaşam alanı” oluşturulması için çalışmalara başlandı.

                Emet malı mevkiinde yaklaşık 10 dönüm arazi üzerinde geçici yaşam alanı oluşturulması için proje hazırlama çalışmalarına geçilirken,komşu ilçelerce bu konuda hazırlanan projeler oluşturulan ekiplerce yerinde inceleniyor.

                Başta sahipsiz sokak köpekleri v ekediler olmak üzere, kanatlı hayvanlar içnide bölümlerin olacağı Geçici yaşam alanı içersinde, idari bina, yavru anne bakım binası, sağlık binası, mutfak,karantina odası, ve barınaklar inşa edilecek.

                Hazırlanacak  projenin yüzde 40’ı Orman bakanlığından temin edilecek yüzde 40 hibe ile karşılanırken, diğer maliyet ve başta veteriner ve işçi istihdamı olmak üzere , araç,atık gıda toplama ekip ve teknik teçhizatları iki belediye tarafından karşılanacak.

                Konu ile ilgili bilgilerine başvurduğumuz Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık belediye başkanı Fatih Çalışkan ile bir süredir yaptıkları istişareler ile bu konuda işbirliğine gidilmesi yönünde karar aldıklarını beyanla şunları söyledi;

                “Sahipsiz sokak hayvanlarının rehabilitasyonu tamamlandıktan sonra alındığı ortama bırakılamayacak kadar hasta ,yaşlı, sakat,agresif karakterli,tehlike arzeden türler ve yavrulu anneli hayvanların bakımının sağlanacağı geçici bakımevi projelendirme çalışmalarımıza başladık. Hazırlanan proje için Orman bakanlığımızdan hibe destek alınırken diğer maliyetleri iki ilçe belediyesi oalrak bizler karşılayacağız. Sokak  hayvanlarımızın da yaşam haklarını gözeterek, bir vatandaşımız sahiplenene kadar, yada gerekli bakım ve rehabiliteleri yapılarak uyumları sağlandıktan sonra alındıkları yaşam alanlarına tekrar bırakılacaklar. Projemizi iki ilçenin  kolayca ulaşabilecekleri orta bir alanda konuşlandıracağız. Kış şartlarında sahipsiz kalmış sokak hayvanlarımızı geçici yaşam alanımızda bakımlarını yapacağız. Okullardan, yurtlardan, işletmelerimizden artan yemekleri  burada sokak hayvanlarımıza ulaştıracağız. Buraya  gelen hayvan dostu vatandaşlarımız, istedikleri hayvanları sahiplenebilecekler. Veteriner kontrolünden geçen köpeklerimizin sahiplenilmeyenleri  olursada, gerekli rehabilitelerinden sonra alındıkları ortama, yaşam alanlarına bırakılacak. Şuan Emet belediyesi sokak hayvanlarımızın bakımı,tedavisi gibi hizmetleri veriyoruz. Adım adım geçici yaşam alanımızı hayata geçirereceğiz.Hisarcık belediye başkanımız sayın Fatih Çalışkan  ile birlikte ,Sokak hayvanlarımızın yaşam haklarına inanan yönetim anlayışlarımızla, bu projeyi  tamamlayarak  en kısa sürede hizmete sunmayı hedefliyoruz “dedi.

                              

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar