KANSERE BORLA ŞİFA ARAYACAKLAR

Kanserle mücadelede bor araştırmalarına Tübitaktan destek

KANSERE BORLA ŞİFA ARAYACAKLAR Sağlık

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, kanser tedavisi için bor içeren yerli ilaçla derman arayacak. Yeni ilacın kanser hücreleri üzerindeki etkilerini araştıracak olan akademisyenlere TÜBİTAK destek verecek

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Azmi Yerlikaya ve Dr. Öğr. Üyesi Emrah Tümer, bor katkılı bileşikleri sentezleyerek kanser hücreleri üzerindeki etkilerini araştıracak. Yerli ve yeni ilacın yanı sıra prostat kanseri gibi ciddi vakalarda ilaç direncine yönelik bir proje daha ortaya koyan akademisyenler TÜBİTAK 1002 programı kapsamında desteklenecek.

BOR FARKINDALIĞINA KATKI SAĞLAYACAK

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Azmi Yerlikaya, “Yeni bor katkılı bileşiklerin sentezlenerek farklı kanser hücrelerinde etkilerinin araştırılacak olması dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olan ülkemiz için önemli. Bu tarz çalışmaların bor elementi konusunda farkındalığın artması için katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

KANSER HÜCRELERİNİN DİRENCİNİ KIRACAKLAR

TÜBİTAK tarafından desteklenecek diğer proje hakkında da bilgiler veren Yerlikaya, “Diğer projemizde ise kanserde kemoterapi esnasında geliştirilen ilaç direnç mekanizmalarını araştırmayı hedefliyoruz. Kanser tedavisinde karşılaşılan en önemli problemlerden biri hastaların ilk etapta kemoterapiye yanıt verirken, ilerleyen dönemlerde ise ilaçlara karşı direnç geliştirmeleridir. Bu nedenle tedavinin sonlandırılması veya farklı yöntemler ile tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Bu projemizle kanser ilaçlarından bortezomib dirençli prostat kanseri hücrelerinde ilaç direncine yol açan sebepleri araştırmak istiyoruz. Bizlere bu çalışmalar için destek olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar