EMET’İN ÖNCELİKLİ SORUNU İÇME SUYU SIKINTISI

Emet’i taşımayan eski şehir şebeke su hattındaki sık arızalar ilçede sıkça su sorunlarının yaşanmasına neden oluyor.

EMET’İN ÖNCELİKLİ SORUNU İÇME SUYU SIKINTISI Güncel

Her yıl sıcak yaz aylarında gerek kaynakların azalması, gerek arsenik oranı artna kuyuların kapatılması ile kuyu sayısının azalması ve gerekse, artık Emet’i taşımayan eski şehir  şebeke su hattındaki sık arızalar ilçede sıkça su sorunlarının yaşanmasına neden oluyor.

                Şehir su hattını çok eski olmasıyla sık sık arızalar meydana gelirken Belediye su işleri  ekipler gece gündüz çalışsada, arızların önüne geçilemiyor. Yaklaşık bir haftadır, Akpınar, dere mahallesi, 3. Toki mevkilerinde yaşana su sıkıntılarına, su kaynağının bulunduğu Köprücek mevkiinde trafonun yanması da  eklenince  hafta sonunu Emet’in  büyük bir kısmı susuz geçirdi.

                Belediye su işleri ekipleri  su arızaları için yoğun mesai  harcarken, trafo yenilenerek köprücek hattında su akışı sağlandı.

                Belediyece plan ve projeleri hazırlanarak onaylanan başta İçme suyu olmak üzere,yağmur kanalları, kanalizasyon  projeleri, atık su arıtma tesisi ve Emet göleti  isale hattı dosyaları için se işlerin tamamının yapımı ihaleye çıkarılacağından, atık su artıma tesisi yer tespit yazışmaları aşamasında olunduğu öğrenildi.

                               Emet ilçesinin   mevcut içme suyu şebekesinin 1967 yılında iller bankası tarafından hazırlanan projeye göre 1970 de kullanılmaya başlanması, 2. İçme suyu şebekesinin ise 1972 yılında ek proje ile yapılması, üçüncüsünün ise  1984 tarihinde ek proje ile 1989 yılında tamamlanarak hizmete geçmiş olması artık   ekleme yapıla yapıla eski bir yapıya sahip  şebekede arılzarın bitmemesine yol açıyor.

 

                Bunun ardından  plan ve projeleri  yapılan ve bakanlıkça onaylanan Emet alt yapı  değişimi ile ilgili belediyece  Çevre ve Şehircilik bakanlığı, Orman ve Su işleri bakanlığı, ve bağlı birimlerine  gerekli yazıların yazıldığı resmiş prosedürün tamamlanması ile birlikte projelerin yapım ihalesine çıkacağı öğrenildi.

                 Halen içme sularında insan hayatını tehdit eder derecede olmasada  arsenik bulunması, arsenik oranlarının bazı zamanlarda artması ile kapatılan kuyular gibi sorunların biran önce halledilmesi , şehrin her bölgesinde su sıkıntısı yaşanmaması, sağlıklı temiz içme suyuna kavuşulması  için projelerin biran önce başlaması ,Emet halkının öncelikli ortak beklentileri arasında yer alıyor. 

                 

Tüm bu çalışmalar kapsamında Emet atık tesisi kesin projesi 2017 fiyatları ile 5.2 milyon, Emet içme suyu hattı ve merkezde 3 depo yapımı  20.5 milyon, Kanalizasyon kesin projesi ise 2018 fiyatları ile 52.5 milyon tl’ye maliyetle ihaleye edilecek. Maliyetinin yarısı  hibe yoluyla yapılacak çalışmalarda suyun Emet’e nakli için isale hattı  projeside yapılacak. Emet ilçesinde 1. Kademede toplamda yeni  64 km su  boru hattı döşenecek.Gölet projesi başta olmak üzere bu çalışmalar tamamlandığında Emet sağlıklı içme suyu, kanalizasyon vb  modern alt yapıya kavuşurken, bölgesel sulamada tarımsal üretimede katkı sağlanmış olacak.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar