35 YAŞ SINIRINI PROTESTO İÇİN DİPLOMALARINDAN MEHLEMÖNÜNDE MELEMEN YAPTI!

Emet ilçesinde bir kadın, bir maden işletmesinin işçi alımında 35 yaş sınırı konulduğu gerekçesiyle yolu trafiğe kapatıp, eylem yaptı

35 YAŞ SINIRINI PROTESTO İÇİN DİPLOMALARINDAN MEHLEMÖNÜNDE MELEMEN YAPTI! Güncel

Emet ilçesinde bir kadın, bir maden işletmesinin işçi alımında 35 yaş sınırı konulduğu gerekçesiyle yolu trafiğe kapatıp, eylem yaptı 

 

Emet ilçesinde, bulunan bir maden işletmesine alınacak işçilerde 35 yaş sınırı konulduğu iddiasında bulunan bir kadın, ilçenin en işlek caddesinde yol ortasına aracını park edip kilim yayarak, yarım saat tüp ve tencere tava ile eylem yaptı. Tencerede belgelerini pişirdiğini belirten kadın, "Onlar pişecek ben de işe gireceğim" dedi.

  Emet ilçesi Mehlem Önü Meydanı'nda özel aracı ile trafiği kesen ve yere serdiği kilim üstüne küçük tüp ve tencere koyan Selime Kayserili isimli kadın, 2014 yılından beri belirten maden işletmesine kadrolu olarak işe girmeye çalıştığını ancak her seferinde söz verilmesine rağmen giremediğini,  şimdi ise 35 yaş sınırı olduğu için yaşından dolayı iş  başvurusu yapamadığını iddia etti. Eylem yaptığı aracında "Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştayız" marşını da yüksek sesle açan ve halen belirtilen işletmede taşeron olarak çalışan Kayserili, 35 yaş üstü vatandaşların da sınava girmesini istedi.

Hükümet tarafından  kamuda işçi alımlarında yaş şartının kaldırılmasına rağmen Etimaden’in  son alımlarda 35 yaş sınırı getirmesini kendisi gibi birçok vatandaşı mağdur duruma düşüreceğini belirten Kayserili   Yöresel kıyafetleri üzerine diplomalarını asarak eylem yaparken şunalrı söyledi;"35 yaş mührü vuruldu Emet'e. Ben de istiyorum ki sınavda bu mühür kaldırılsın. Emetli bugüne kadar bekledi zaten, bugün de beklemesin artık. Bu diplomalar, bu istimlak ne olacak, bana bir yetkilimiz gelsin söylesin" dedi.

  Sınavlarda işletmenin 35 yaş sınırı koyduğunu iddia eden 38 yaşındaki Selime Kayserili, "'Emet'im sınava giremiyor. Başvuru yapmak için interneti açtım ama başvuru yapamadım ve sınava giremiyorum. Emet'ten bu mühür kaldırılsın. Emet 35 değil, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştadır. Ben Ankara'ya gittim, tarih 20 Şubat 2014. Ankara'da bana bir söz verildi, ihtiyacım olduğu için 'tamam gireceksin' dendi. Fakat verilen söz yerine getirilmedi. Ben verilen söz yere düşünce dedim ki, ben de o zaman yöresel kıyafetlerimi giyer meydana çıkarım. Ankara'da başkanımıza dedim bunu. Şu an çıktım, bende söz senettir" ifadelerini kullandı.

  Emetli bazı vatandaşlar, yarım saat eylem yapan ve polisin gelmesiyle eylemini sonlandıran Selime Kayserili'ye destek verdiler. Eylemin sona ermesinden sonra yol trafiğe açıldı.

  Selime Kayserili'nin bir çocuk annesi olduğu ve 7 yıl önce eşinden boşandığı, çocuğuyla beraber yaşadığı öğrenildi.

İlçe Emniyet müdürlüğü ekiplerince  karakola götürülen Kayserili ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.Y.D/E.K/Y.S

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar