3 EYLÜL FİNALİNDE EMET HALKI ANFİ TİYAROYA AKTI

3 Eylül etkinlikleri toplu sünnet ve kulak delme şöleni ve Deniz Toprak konseri sona erdi.

3 EYLÜL FİNALİNDE EMET HALKI ANFİ TİYAROYA AKTI Güncel

Emet ilçesinde 3 Eylül Gazi Emet’in Kurtuluşu bor, kültür ve termal turizm festivali kapsamında  yaklaşık 1 hafta süren etkinlikler  3 Eylül akşamı toplu sünnet  ve kulak delme şöleni ve  Deniz Toprak konseri sona erdi.

Türkiye’de 4 dünyada toplamda 14 sanatçısının bulunduğu kum sanatı sanatçısı Tarkan Köylü’nün gösterisi yanında Türk Halk Müziği sanatçısı Deniz Toprak’ın katıldığı geceye yaklaşık 5 bin vatandaş katıldı.

Emet anfi tiyaroda gerçekleştirilen etkinliğe,Ak parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetinerenler, Mhp Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş,Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, daire müdürleri, stk başkanları,mahalle muhtarları ve katıldı.

Program öncesi Emet yerel sanatçılarından  Osman Turan’ın sahne aldığı gecede, resmi program saygı duruşu ve İstiklal marşımızın hep birlikte okunması ile başladı.

Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan,Emet  ilçesinin 24 Nisan 1922 ‘de  düşmanın işgal ettiği Hükümete baskın düzenleyerek 40, 27 Nisan’da Emet Günlüce Cevizdere mevkiinde pusu kurarak 200 kadar düşman askerini imha etmesi ile  direnişin sembolü olmuş ilçelerden  birisi olduğunu belirterek şunları söyledi;” Tescilli direnişimizi ve Cevizdere zaferimiz karşısında düşman birlikleri savaşın en çetin zamanında    4 alayını Emete göndermek zorunda kalarak , cephelerde zayıflatması ile zafere giden yolda önemli bir imza atmıştır. 3 Eylülde ise düzenli ordumuzun ilçemizden geçişini ilçemizin kurtuluşu olarka kutlamaktayız.Bizler bu sebeble İlçemize GAZİ’lik ünvanı verilmesi için mücadele ediyoruz. Burada bulunan vekillerimizdende bu talebimize destek ve zaten GAZİEMET olarak bilnen ve anılan ilçemizin adının tescilini istiyoruz “dedi.

 Gecede konuşan Mhp Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş,  Yakın geçmişte milli mücadele de kahraman halkımızın direnişinin  bir örneğininde Emet ilçemizdede yaşandığını belirterke, Gazi’lik ünvanını sonuna kadar hakeden  ve ismin yakışacağı Emet’e Gazilik ünvanı verilmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

 Ak parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetinerenler ise 30 Ağustos zaferinin ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir.İleri” emrinin ardından Türk ordusunun destan yazmaya devam ettiğini , 3 Eylül 1922 ‘de ise Tavşanlı ve Emet ilçelerinin Allahın izniyle düşman işgalinden kurtulduğunu ifade etti.Çetinerenler, böly eanlmalı bir günde Gazi Emet halkı ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Gazi lik ünvanı için üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

Törenlerde  Emet belediyesince  düzenlenen toplu sünnet ve kulak delme töreninde  her türlü sünnet masraflarının belediyece karşılandığı 29 sünnet çocuğu ve kulakları delinerek ilk küpelerini takan 9 kız çocuğuna protokol üyelerince hediyeleri verildi.
 Gecede  Anadolu rock Grubu Çağrı Güler ve arkadaşları, Kum sanatçısın Tarkan Köylü gössterisi ve finalde Türk Halk Müziği sanatçısı Deniz Toprak sahne aldı.

 Programlar sonunda Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan tarafından  sanatçılara çini tabak takdimi yapıldı.
 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar