ESKİ EVLER TEHLİKE SAÇIYOR

Emet ilçesinde bakımsızlık ve terkedilmişlikten yıkılmaya yüz tutmuş eski ahşap binalar tehlike saçıyor

ESKİ EVLER TEHLİKE SAÇIYOR Güncel

Emet ilçesinde Kültür varlıklarını koruma genel müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonrası Sit alanları genişlediği için bu evlerle ilgili en ufak bir çalışmada izin almak zorunda kalan bina sahipleri ve belediye yetkilileri, bürokrasinin kıskacında çözüm arıyor.

            Kaynarcada, Kapaklıca da,Dere mahallesinde bulunan ahşap bazı binalarda çatı kriemitleri sıkça düşerken, duvarlardkai çatlaklar gher geçen gün büyüyor. Mahalle sakinleri herügn bu mevkilerden korkarak gçetiklerini ifade ederken, özellikle mahallede oynayan çocuklar içinde hayati tehlikenin bulunduğu konusunda yetkilileri uyarıyorlar.

            Hergün kiremitlerin düştüğü, saçakların sarktığı, ev ve bahçe duvarlarının yer yer göçtüğü bu tür mekruh evler için bina sahiplerinden acil tedbir alması için Belediyeden yatırım uygulanması, yada bizzat yıkması talep ediliyor.

            Sit imar planı onayda olan Emet ilçesinde imar planının  onayından  sonra bu tür binaların belediyece  yıkabileceği belirtilirken mahalle sakinleri acil durum  çağrısı ile bina sahiplerince veya belediye yetkililerince bu  binaların  bürokrasiye takılmadan yıkılmasını talep ediyorlar.

            İmar yasasında yeni düzenleme ile bu tür tehlike arz eden binalar yıkılabilinecek. Aslına uygun inşa edilebilecek binalar tekrar yapılana kadar isterse belediyeler bu alanları otopark ve yeşil alan olarak kullanabilecek. 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar