EMET'E TERMAL TURİZM KAPSAMINDAN ÇIKARILMA YILDIRIMI DÜŞTÜ

Emet haftanın son günü Resmi gazetede yayınlanan bir haberler sarsıldı.

EMET'E TERMAL TURİZM  KAPSAMINDAN ÇIKARILMA YILDIRIMI DÜŞTÜ Güncel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile resmi gazetede yayınlanan karar ile Turizm merkezleri gelişim bölgelerinin iptalinde Emet termal turizm merkezide yer aldı. Termal turizm alanını çay mevki alanına genişletme mücadelesi veren Emet ve belediye   gelişim belgesinin iptali ile şok yaşadı.

Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 30 turizm merkezi ile 5 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

Kütahya Emet Termal Turizm Merkezi, Kütahya Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi,turizm gelişim belgeleri iptal edildi.

Söz konusu kararla, sınırları yeniden belirlenen merkez ve bölgeler  arasında

Kütahya Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezi, Kütahya Ilıca Harlek Termal Turizm Merkezi, Kütahya Simav Eynal Çitgöl Naşa Termal Turizm Merkezi, Kütahya Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi, yer alırken Emet ve Hisarcık ilçelerinin çıkarılması tepkilere nedne oldu.

1993 yılında termal turizm merkezi ilan edilen Emet ilçesinin  şimdi hangi gerekçelerle iptal edildiği, bunun yaratacağı olumsuz etkiler tartışılıyor.

         Kamuoyunun getiri ve götürüleri üzerine tamamen bilgisiz olduğu konuda siyasetçiler ve bürokratlarda şaşkın .Konu ile ilgili yoğun bir iletişim trafiği yaşanırken,Emet sil baştan yeni bir termal yol haritası çizmeye doğru ilerliyor.

          Bu arada termal bölgeleri genişleyen alanlarda  mevcut suyun sıcaklığı yetmeyerek ısıtma yöntemine gidilen Göbel bulunurken, kaynak zengini ve yeni  daha zengin  kaynaklar tespit edilen Emet ilçesinin  tamamen iptalinin mantıksal açıklamasını kamuoyu merakla bekliyor.

Konu üzerine gazetemiz aracılığı ile görüştüğümüz Kütahya Milletvekillerimizde konu ilgili araştırmalarını sürdürürken, bu konuda gerekli açıklamaları yapacaklarını ifade ettiler.

         Ak parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetinerenler, konu üzerine yapılan ön araştırmalarda Emet ilçemizde termal alanlarla ilgili  gerekli plan ve yapılaşmaların tamamlandığı, bundan sonra planlama ve yapım çalışmalarının belediye marifetiyle gerçekleştirileceğini belirtti. Milletvekili Çetinerenler konu ile ilgili geniş bir araştırma yürütüldüğünü ve sonuçlarını kamuoyu ile en kısa sürede paylaşacaklarını beyanla, termal yatırımı, termal yatırımlara teşvik gibi konularda  hak kaybının olmayacağını belirtti.

          Konu ile ilgili AK parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’de basın açıklaması yapacakken, CHP Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl Kasap’ında ilgili soru önergesi vereceği bilgisi edinildi.

         Turizm konusunda yetkili ve etkin hemşehrilerimiz düzeyinde yapılan araştırmalarda ise,  Emet ilçesine yapılacak bir termal yatırımda  bakanlıktan yetki belgesi gibi bürokratik işlemlerin azabileceği,belediye tarafından ruhsat verilebileceği, yatırımcıların aynı belgelerle turizm teşviklerinden yararlanabileceklerinide ifade ettiler.

Termal turizm kapsamından çıkarılmanın Emet ve Hisarcık belediyelerinde gelir kaybına ve norm kadroların azalmasına yol açabileceği yorumlarının yapılırken, belediyelerin termal yatırımlarda nasıl bir yol izleyecekleri de  merak  konusu

         Emet termal turizm bölgesi çıkarılmasında termal sahada hazine arazisinin bulunmadığı  gerekçeleride yer alırken, bilgi kirliliğine yol açmamak adına, resmi  açıklamalar geldikçe kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

          

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar