MİLLETVEKİLİ KASAP TERMAL İPTALLERİ İÇİN TBMM'YE SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl Kasap Emet ve Hisarcık termal turizm gelişim belgelerinin iptali ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

MİLLETVEKİLİ KASAP TERMAL İPTALLERİ İÇİN TBMM'YE SORU ÖNERGESİ VERDİ Siyaset
  • CHP KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ DR. ALİ FAZIL KASAP: “İKTİDAR KÜTAHYA’YI CEZALANDIRMAYA DEVAM EDİYOR!”
  • “EMET VE HİSARCIK TERMAL TURİZM MERKEZLERİNİN İPTALİ KABUL EDİLEMEZ!”

 

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, 12.09.2019 tarihli ve 1532 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi bölgelerinin “Turizm Merkezi” olma statülerinin iptal edilmesi hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Kasap, Kütahya’nın can damarı olan Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi bölgelerinin “Turizm Merkezi” olma statülerinin iptal edilmesinin Kütahya’yı yok saymak anlamına geldiğini belirterek, “iktidar Kütahya’yı cezalandırmaya devam ediyor” dedi.

Kasap, Termal Kaplıcaları ile Türkiye’nin dört bir tarafından gelen vatandaşlara hizmet veren Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinin geliştirilmesi, korunması ve gelişimi için daha çok desteklenmesi gerektiği halde Cumhurbaşkanı tarafından Turizm Merkezi olma statüsünün iptal edilmesinin bölge açısından birçok soruna davetiye çıkaracağını dile getirerek şöyle dedi:

“Bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri arazi kullanım ve ulaşım sistemleri ile doğal ve çevresel verileri temel alındığında turizm merkezi olan bu alanın iptal edilmesi son derece yanlış bir karardır. Termal Kaplıcaları ile bu bölgenin sağlık turizmi potansiyeli göz önüne alındığında Emet ve Hisarcık İlçelerimizin ekonomisine ve doğal olarak Kütahya’nın gelişmesine engel olacak bu kararı alanları tüm Kütahyalı hemşehrilerimin dikkatine sunuyorum.”

Kasap, Kütahya’nın daralan ekonomisi, özelleştirilen fabrikaları, kamu yatırımlarının yetersizliği, özel sektörün gerekli girişimlerde bulunmaması nedeniyle zaten zor durumda olduğuna dikkat çekerek, AKP’nin Kütahya’nın sorunlarını çözmek bir yana, bölgemizdeki turizm merkezlerinin statülerini iptal etme derecesine kadar Kütahya’yı gözden çıkarttığını belirtti.

 

İŞTE MİLLETVEKİLİ FAZIL KASAP'IN SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. 19.09.2019

Saygılarımla.

 

 

Ali Fazıl KASAP

Kütahya Milletvekili

12.09.2019 tarihli ve 1532 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Kütahya Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi bölgelerinin “Turizm Merkezi” olma statüsü iptal edilmiştir.

Bu bağlamda:

1)Kütahya’nın can damarı olan Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi bölgelerinin “Turizm Merkezi” olma statüsünün Cumhurbaşkanı kararı ile iptal edilmesini Bakanlık olarak hangi gerekçelerle açıklıyorsunuz?

2) Termal Kaplıcaları ile Türkiye’nin dört bir tarafından gelen vatandaşlarımıza hizmet veren Emet Termal Turizm Merkezi ile Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinin geliştirilmesi, korunması ve gelişimi için her türlü desteğin verilmesi gerekirken Turizm Merkezi olma statüsünün iptal edilmesi karşısında Bakanlık olarak nasıl bir girişimde bulunmayı düşünüyorsunuz?

3) Bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri arazi kullanım ve ulaşım sistemleri ile doğal ve çevresel verileri temel alındığında turizm merkezi olan bu alanın iptal edilmesi hakkında Cumhurbaşkanlığı, Bakanlığınızdan bilgi talep etmiş midir? Bakanlığın bu karar hakkındaki düşüncesi nedir?

4) Termal Kaplıcaları ile bu bölgenin sağlık turizmi potansiyeli göz önüne alındığında Emet ve Hisarcık İlçelerimizin ekonomisine ve doğal olarak Kütahya’nın gelişmesine engel olacak bu karardan vazgeçilmesi için Bakanlık olarak bir adım atacak mısınız?

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar