BAŞKAN DOĞAN; TURİZM ALANLARIMIZI DAHADA GENİŞLETECEĞİZ

Emt belediye başkanı Hüseyin Doğan Emetin termal turizm gelişim belgesinin iptalinin gerkeçeli kararını ve izlenecek yol haritasını açıkladı.

BAŞKAN DOĞAN; TURİZM ALANLARIMIZI DAHADA GENİŞLETECEĞİZ Güncel

Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan , Emet ilçesinin termal  turizm gelişim belgesinin  iptali üzerine Ankara Bakanlık ve genel müdürlük düzeyinde yapılan çalışmalar ardından bir basın açıklaması yaparak;” Hak kaybı değil,yetki devri var. Krizi fırsata çevirerek Emet’in termal turizm SİT’i  kaldırılmış olarak daha  geniş alanlara turizm yatırımlarını yayacağız “dedi.

                Son günlerde Emet kamuoyunu meşgul eden  Emet Termal turizm gelişim belgesinin iptalinin resmi gazetede yayınlanmasının ardından Belediye başkanı Hüseyin Doğan,Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner ve Belediye meclis üyesi Ramazan Sezer ,Ankara nezdinde biri dizi girişimlerde bulundu. Heyet özellikle termal turizm gelişim belge iptalinin gerekçeli kararı ve bundan sonraki süreç hakkında yetkililerle görüşerek  gerekli bilgi ve dökümanları aldı.

                 Ankara çalışmaları sonrası bir basın açıklaması yapan Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan  Emet ilçesinde 25 ha olan turizm alanının dışında ve çevresinde  gelişime müsait olmadığı için belgenin iptal edildiğinİ, bu durumun kesinlilkle hak mahrumiyeti yaratmayarak bilakis yeni turizm alanları belirleme adına belediye ve meclisin elini güçlendirdiği ifade etti.

“ MEVCUT TERMAL ALANIMIZ AYNEN KORUNURKEN,YENİ ALANLAR TURİZME KAZANDIRILACAK”

                Başkan Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;” Emet ilçemizde termal  turizmin başlangıç temellerini atan   değerli belediye başkanımız sayın Ünal Öztaş, 36 apart, kafeterya, vb çalışmaları gerçekleştirdiğinde bu mevki Termal turizm alanı değildi. Bir yerin  termal turizmde gelişmesi  için o alanın mutlaka turizmin merkezi  içerisinde olması  gerekmiyor. Ülkemizde bir çok yerde termal turizm  merkezi olmadan da yatırımlar yapılmakta, bakanlık teşvik ve destekleri alınmakta, yerel yönetimler yatırım yapmaktadır. İşte bizde  sadece 25 ha alana hapsedilen ve yeni yatırımlarda bakanlık olur ve takdirine bırakılan termal turizmde bir nevi  SİT  alanı bürokrasisinde bu gelişmeyle elimizi güçlendirmiş olacağız. Belediyemiz ve belediyemiz meclisi ile yerli ve ilçe dışından gelecek yatırımcılarımıza daha geniş alanları sunabilecek ve bunları yaparken bakanlıktan  desteklerimizide alabileceğiz. Kriz gibi görünen bu durumu fırsata çevirerek termal  yatırımlarda kapıları sonuna kadar açacağız. Yeraltı sondanjlarımızı yaparak daha geniş alanları turizme kazandıracağızz. Ayrıca Termal gelişim belgesi iptal olan mevkimiz ve civarında zaten uygulama imar planları var. Turizm  amacı dışında bu alanlarda yapılaşmaya izin vermeyerek, mevcut alanımızı korurken,  turizm merkezlerimizin çoğalmasının  önünü açacağız.”dedi.

                Başkan Doğan Emet ilçesinin turizm bölgesi ilan edildiği 1993 yılından bugüne  Turizm bakanlığından herhangi bir turizm amaçlı gelişim çevre düzenleme alt yapı gibi projeler sunularak ödenek talep edilmediğine de dikkat çekerek;” Bakanlığımızda  25 ha alan civarında  şahıs mülkiyet taşınmazları bulunması,hazine arazisi bulunmaması, küçük alana sahip olması ,yeni turizm gelişim alanlarının sağlanmasına uygun bir alan olmaması sebebiyle gelişim belgemizi iptal etti. Bu durum olumsuzluktan ziyade az önce bahsettiğim gibi belediyemiz ve yatırımcılar adına olumlu  bir gelişmedir.  Belediyece turizm merkezi alanında yapılamayan alt yapı ve çevre düzenlemeleri bakanlık ödenekleri ile şimdi daha kolay yapılabilecektir. Yatırım yapmak isteyen buyursun gelsin, termal turizme yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara yerel  yönetim olarak gerekli destek verilecektir. Belediyemizin bu alanda eli güçlenmiştir. Daha sonra  gerekirse termal turizm merkezi belgesi almak yeni alanları  imara açarak, yatırımlara öncülük ederek, kısaca termal alanları büyüterek başvuru ile  6 ay bir yılda olabilecek bir iştir”dedi.

                Başkan Doğan termal turizm gelişim belgesinin iptali ile belediye gelirlerini ve norm kadroların azalması konusunda ise;” Bunlar farklı konular ve termal turizm alanı gelişim belgesinin iptali ile zerre alakası yok. Bir belediyenin gelirleri yaşayan nüfus, norm kadroları ise, nüfus  başta olmak üzere farklı kriterlerle hesaplanıyor. Bu belge iptali ile D-7’den Emet belediyesi D-6  statüsüne veya D-5’E düşecek gibi bir durum asla söz konusu değildir.  Emet belediyesi aynı statüde  aynı norm kadro sayısı ve gelirleri ile hizmete devam edecek “dedi.

                Bu arada AK parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel,Ceyda Çetinerenler ve Ahmet Tan’ın konu ile ilgili ortak bir basın açıklaması yapacakları bilgisi edinildi.

İŞTE BAŞKANLARIN ANKARA ZİYARETLERİ  SONRASI  YAZILI SORULARLA  BAKANLIKTAN ALINAN  CEVAPLAR;   

AYRINTILI HABERİ   DİĞER HABER LİNKİMİZDE

 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar