TERMAL TURİZM GELİŞİM BELGE İPTALİNDE MİLLETVEKİLİ TAN'DAN AÇIKLAMA

Ak parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, turizm yatırım talebi olması halinde Emet ve Hisarcık ilçeleri yeniden turizm bölgesi kapsamına alınacak dedi.

TERMAL TURİZM GELİŞİM BELGE İPTALİNDE MİLLETVEKİLİ TAN'DAN AÇIKLAMA Siyaset

Kamuoyunda konuşulan, Emet ve Hisarcık’ın turizm bölgesinden çıkarılması ile ilgili açıklamada bulunan AK parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, yeni turizm yatırımları  talebleri gelirse Emet ve Hisarcık ilçelerinin tekrar turizm alanı ilan edileceğini açıkladı.

Milletvekili Tan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bu teknik bir çalışma olarak Bakanlıkta yer almış. 10 yıl boyunca o bölgede herhangi bir turizm yatırımı, yatırım talebi olmayan yerleri liste yapmışlar ve bu anlamda bu kapsam dışı kalmış. Şimdi akabinde biz bununla alakalı bakan yardımcımız Nadir Alparslan Bey ile görüştük.  “Bu teknik bir çalışma, orada en ufak bir turizm yatırımı olsa, bu anlamda tekrar o bölgeyi turizm bölgesi ilan etme ile ilgili bir sıkıntımız yok. Derhal bu konu ile ilgili gerekli çalışmayı yapar ve anında turizm bölgesi ilanı yaparız” Dediler.  10 yıl boyunca üzerinde işlem görmemiş alanlarla ilgili işlem kalabalığı yapmasın diye kenara koyuyorlar, onlar orada potansiyel olarak duruyor. Yarın bir gün en ufak bir turizm yatırımı burada talep edilirse, yapılmaya kalkılırsa, anında turizm alanı ilan edilecek. Gözden çıkarma gibi bir durum yok, herhangi bir kaybımız da yok. Artı şunu da ifade etmek isterim; Turizm Bakanlığındaki imar konuları çok daha sert ve katı. Belki bu durum imar hadisesi ile ilgili Emet ve Hisarcık’ta daha rahatlamaya sebep olacak. Çünkü şu anda bu kapsamda belediyenin imar yetkisi var, aşabildiği konuları belediye ile beraber aşacak ki bu alanda hareket kabiliyeti daha fazla. Ola ki yine belediyenin limitlerini aşan bir konu oldu ve imar konusu ile alakalı meselelerde de farklı durumlar söz konusu olursa biz anında bu bölgeyi tekrar turizm bölgesi ilan ettirme ile ilgili bir çalışmanın içerisinde oluruz. Bunu çok abartı büyütmeye gerek olmadığını düşünüyorum. teknik bir çalışma sonucu böyle oldu.” Dedi.

BÜTÜN MUHALEFETTEKİ SİYASİLERE SESLENİYORUM. SİYASET YAPARKEN KÜTAHYA’NIN MORALİNİ BOZMAYIN”

EMET BOR KARBÜR ÇALIŞMALARI 2022-2023’TE

Kanal 43 tv programına katılarak soruları cevaplayan Milletvekili  Tan, Kütahyad ayapılan çalışmaları değerlendirdi.

“Kütahya’nın eksik kalan neresi var? işsizlik oranı o bölgedeki en düşük illerden bir tanesi. Döviz manipülasyonuna gelene kadar Kütahya’daki işsizlik oranımız yüzde 5 buçuk, 6 civarında. Afyon 6,6 buçuk civarında, yan tarafımızda Eskişehir 8, 8 buçuk civarında. Herkes teyit etsin. Yanlışımız varsa da teyit etsinler. Ben bütün muhalefetteki siyasilere sesleniyorum. Siyaset yaparken Kütahya’nın moralini bozmayın. Kütahya bunu hak etmiyor. Kütahya’nın yüksek morale ihtiyacı var. Kütahya geçtiğimiz 17 sene içerisinde çok ciddi yatırımlar aldı. Bu anlamda 2003-2004’lü yıllarda Kütahya’daki  OSB ile ilgili ele aldığımızda dahi, bir tek OSB’miz vardı ve içinde 500 tane işçinin çalıştığı birkaç fabrika vardı. Şimdi 1. OSB doldu. 10 bine yakın kişi çalışıyor. Bu; 17 yıllık dönem içerisinde oldu. Artı bunun dolumundan sonra 2. OSB kuruldu. Şimdi burası da dolu ve 3. OSB üzerinde çalışıyoruz. İnşallah 2020-2021 aralığında orası da faaliyete geçecek. Gediz OSB, Tavşanlı OSB’de doldu ve genişleme alanları talep ediliyor.  Kütahya’daki işsizlik vs. anlamındaki hadiseler farklı boyutlara getirilmemesi lazım.  Emet’te devletin yapmış olduğu Emet Bor fabrikası ile alakalı 1. Borik Asit Fabrikası, 2. Borik Asit Fabrikası, zenginleştirilmiş ünite, şimdi Sülfürik asit fabrikası. Dördüncü fabrikamızı yapıyoruz Emet’te. Sülfürik Asit Fabrikası’ndan sonra da Bor Karbür Fabrikası’nın çalışmaları 2022-2023 yıllarında da o devreye girecek. Kütahya’ya haksızlık yapmayalım, siyasetçilere de haksızlık yapmayalım. Muhalefet bunu diyebilir ama muhalefetsin söylemiş olduğu ifadelere ben bu anlamda karşılık veriyorum. Bu işin eksiği, yalanı varsa çıksınlar söylesinler.” Dedi.

“İLÇELERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ ADIM ADIM DEVAM EDİYOR”

Kütahya ile ilgili ilçeleri ayrı ayrı planlanacak stratejik bir çalışma durumu olduğunu, her ilçeyi kendi özellikleriyle ayrı ayrı değerlendirmek gibi bir düşüncesi olduğunu ifade eden Tan, “Adım Adım bu çalışma yapılıyor diyebilirim. Bunlardan bir tanesi Simav’dı. Simav’ı ilçe kalkınma modeli diye tabir ettiğimiz çalışmanın içerisinde; Simav ilçesinin kalkınmasının OSB ve Jeotermal Sera bölgesi ile olabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda buraya yatırım yapılması gerekiyordu. Birkaç senedir süren çalışmalar neticesini verdi.  Bu çalışmalarla alakalı Çavdarhisar bölgesini söyleyebilirim. Bakanlığın buraya 1 milyon TL’lik kaynak aktarması, Valiliğimiz ve İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımızın da 500 bin TL’lik ayriyeten kaynak aktarması ile; Çavdarhisar’da Penkalas Çayı projesi var. Kazı başkanımız Elif hanım bunula ilgili çalışmalarını başlattı. Ciddi bir merhaleye geldiler. Penkalas çayı çerçevesinde vatandaşlarımızın oturup çay içebileceği, konaklayabileceği, yemek yiyebileceği bir mekan olacak. bitince çok anlamlı bir hale gelecek.  Gediz Murat dağı Kayak Merkezi ile alakalı farklı bir çalışma, Dumlupınar’da şehitliklerde yapılan projeler var, Domaniç’te Hayme Ana’ya ilişkin yapmış olduğumuz düzenlemeler var, piknik alanlarımız ve doğa ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor derken ilçeler bazında da Emet, Hisarcık, Tavşanlı’ya has özellikle orta yere çıkarılıp bunlarla ilgili çalışmalar yapılmasını öngörüyordum. Adım adım çalışmalarımız devam ediyor ve edecek.” Açıklamasında bulundu.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar