TERMAL TURİZM BELGEMİZ GERİ İSTENİLİYOR

27 Eylül Dünya Turizm gününde,Emet ilçesinde Eylül ayına damgası varan Termal turizm gelişim belgesinin iptali konusunda sular durulmuyor.

TERMAL TURİZM BELGEMİZ GERİ İSTENİLİYOR Güncel

VATANDAŞ İKNA OLMADI!

TERMAL TURİZM BELGEMİZ GERİ İSTENİLİYOR

Konu ile bakanlıktan alınan açıklamalar belediye başkanı Hüseyin Doğan ve daha sonra Ak parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan tarafından yapılan açıklamalara rağmen Emet kamuoyu belge iptalinin kabul edilemez olduğunu ifade ediyorlar.

               Muhalefet parti liderleride konuyu eleştirmeye devam ederken,  Kütahya bölgesinde doğru dürüst tesisleri ve yeterli kaynakları olmayan yerlerin gelişim sınırları genişletilirken, Emet gibi termal zengini ve yeni tespit edilen kaynakları ile  dahada gelişmesi beklenen termal turizm de belge iptalinin psikolojik , maddi ve manevi değer kaybına neden olacağı belirtiliyor.

               Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan ve Ak parti İlçe başkanı Süleyman Ciner  Bakanlık ve genel müdürlük bazında yaptığı çalışmalar ve alınan cevaplar sonrası kesinlikle hak kaybı olmadığını, belirterek;kirizi fırsata dönüştireceklerini, mevcut alanlarını korunması yanında termal turizm alanlarını genişleteceklerini açıklamıştı.Başkan Doğan  Ankara çalışmaları sonrası bir basın açıklaması yaprak  Emet ilçesinde 25 ha olan turizm alanının dışında ve çevresinde  gelişime müsait olmadığı için belgenin iptal edildiğii, bu durumun kesinlikle hak mahrumiyeti yaratmayarak bilakis yeni turizm alanları belirleme adına belediye ve meclisin elini güçlendirdiği ifade etmişti.

               AK parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

               ““Bu teknik bir çalışma olarak Bakanlıkta yer almış. 10 yıl boyunca o bölgede herhangi bir turizm yatırımı, yatırım talebi olmayan yerleri liste yapmışlar ve bu anlamda bu kapsam dışı kalmış. Şimdi akabinde biz bununla alakalı bakan yardımcımız Nadir Alparslan Bey ile görüştük.  “Bu teknik bir çalışma, orada en ufak bir turizm yatırımı olsa, bu anlamda tekrar o bölgeyi turizm bölgesi ilan etme ile ilgili bir sıkıntımız yok. Derhal bu konu ile ilgili gerekli çalışmayı yapar ve anında turizm bölgesi ilanı yaparız” Dediler.  10 yıl boyunca üzerinde işlem görmemiş alanlarla ilgili işlem kalabalığı yapmasın diye kenara koyuyorlar, onlar orada potansiyel olarak duruyor. Yarın bir gün en ufak bir turizm yatırımı burada talep edilirse, yapılmaya kalkılırsa, anında turizm alanı ilan edilecek. Gözden çıkarma gibi bir durum yok, herhangi bir kaybımız da yok. Artı şunu da ifade etmek isterim; Turizm Bakanlığındaki imar konuları çok daha sert ve katı. Belki bu durum imar hadisesi ile ilgili Emet ve Hisarcık’ta daha rahatlamaya sebep olacak. Çünkü şu anda bu kapsamda belediyenin imar yetkisi var, aşabildiği konuları belediye ile beraber aşacak ki bu alanda hareket kabiliyeti daha fazla. Ola ki yine belediyenin limitlerini aşan bir konu oldu ve imar konusu ile alakalı meselelerde de farklı durumlar söz konusu olursa biz anında bu bölgeyi tekrar turizm bölgesi ilan ettirme ile ilgili bir çalışmanın içerisinde oluruz. Bunu çok abartı büyütmeye gerek olmadığını düşünüyorum. teknik bir çalışma sonucu böyle oldu.”

            HALK YENİDEN BAŞVURU YAPILMASINI TALEP EDİYOR

 

            Bu açıklamaların ardından  kamuoyu  başta olmak  üzere muhalefet partileri ve stk’lardan gelen genel görüş, meclis kararıyla alanların genişletilerek  yeniden bakanlığa başvuru yapılmasını talep ediyor.

             Gerek belediye yatırımlarında daha rahat teşvikler alma ,gerekse şahıs yatırımlarında devlet imkânlarından yararlanma adına belgenin, cazibe merkezi olmasında etkili olduğu ifade edilerek  bu konuda başta Emet belediyesi, Ak parti Emet ilçe başkanlığı, Kütahya AK parti İl başkanlığı ve Kütahya Milletvekilleri ile birlikte ortak  hareket ederek,sorunu çözüme kavuşturmaları talep ediliyor.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar