EMET’İN TERMALDE SAĞLIK KOMPLEKSİ FİZİBİLETE RAPORU ÇIKARILIYOR

Emet Kaymakamlığı Proje Birimince hazırlanan ve Zafer Kalkınma ajansınca destek hakkı kazanan "Emet'te sağlık kompleksi Fizibilite projesi" çalışmaları sürüyor.

EMET’İN TERMALDE  SAĞLIK KOMPLEKSİ FİZİBİLETE RAPORU ÇIKARILIYOR Güncel

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu fahri danışmanlık yaptığı fizibilete projesi için hafta sonu akademik bir heyet Emet ilçemizdeydi.

Proje Koordinatörü  HTCD Genel müdürü Dr. Turgay Sehil,Pamukkale Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölüm başkanı Doç.Dr.Murat Zengin,Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi bölüm başkanı Prof. Dr. Selçuk Burak Hasiloğlu,Ankara Üniversitesi Şehir ve bölge planlama bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Doğan Dursun,Balçova Kür Merkezi eski başhekimi Dr. Salih Karakaya Eme tilçesindee fizibilite raporu hazırlama çalışmaları yürütüyor.

 

Akademik heyet  Kaymakamlık ve Emet belediyesi teknik ekip ile birlikte Emet’in genel panoraması, Emet çayı,Emet şelale park,eski devlet hastanesi,Emet termal kaynaklar, iki taş kanyonu,Yeniceköy tahtlalı göleti ,Yenice şifa kaplıcası  Emet Günlüce Dereli kaplıcalarında incelemelerde bulunup rapor hazırlanıp çalışma yaptılar.Bu arada Emetin her anlamda  bir tablosu çıkarıılmasıa dına remsi kurum ve ilgili stk’lardan  verileri toplama çalışmalarıda sürüyor. ( Ekilebilir arazi,  ekonomik veriler, yaş istatistikleri, tesisleşmeye uygun alanlar vb.)
 

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek kabul edilen ikinci proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı mali desteği ile İlçemizin termal sağlık, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi potansiyeli tüm yönleri ile ele alınacak. Profesyonel, alanında deneyimli bir firma eli ile kapsamlı bir fizibilite raporu elde edilerek yatırımcılara ulaşılacak. Yatırımcıların İlçemize yönelmesinin temelleri atılacaktır." Dedi.

Çiçek, "TR33 Bölge planında stratejik önem başlığı altında yer alan sağlık turizmi, turizm sınıfları arasında tüm dünyada yükselen bir değer konumundadır. Termal kaynaklar açısından Türkiye çapında önemli bir yere sahip olan Bölge, sağlık turizmi ve termal turizmin gelişmesi açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Bölgede var olan bu potansiyelin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi, Bölge turizm gelişiminin ivme kazanması ve turizm aktivitelerinin tüm mevsimlere dağılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda, termal turizmin gelişiminin teşvik edilmesi ve sistemli bir şekilde sağlık turizm alanlarının geliştirilmesi önceliklidir. İlçe ekonomisi ve istihdam olanaklarının artması için güçlü yanlarımızdan birinin de termal turizm potansiyeli olduğunu biliyoruz" diye konuştu

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar