EMET DİN GÖREVLİLERİ PROTOKOLLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Camiler ve Din görevlileri haftasından ilçemiz din adamları protokolle kahvaltıda bir araya geldi.

EMET DİN GÖREVLİLERİ PROTOKOLLE KAHVALTIDA BULUŞTU Güncel

  Camiler ve Din Görevlileri Haftası “ nedeniyle İlçe Müftülüğünce bir  kahvaltı programı düzenlendi.

. Programa Emet Kaymakamı Hasan ÇİÇEK ile birlikte, Emet Belediye Başkan Vekili Murat UYANIK, İlçe Müftüsü İsmail ÇINAR, Kur’an Kursu öğreticileri, halen çalışmakta olan din görevlileri ile emekli din görevlileri katıldı.

Kahvaltı sonunda yapılan duanın ardından günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan İlçe Müftüsü İsmail ÇINAR, camilerin insanla hayat bulduğunu belirterek;

“Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından bu yıl ki tema 'Cami ve Hayat' olarak belirlenmiştir. Hayatın merkezi cami, cami merkezli bir hayat öngörülmektedir. Bu itibarla; cami, ibadetle hayat bulur. Cami, insanlarla hayat bulur. Cami, bilgi ve hikmetle hayat bulur, mamur olur. Mahallemizde ve sokağımızda bulunan cami oranın hayat merkezidir. İnsanların sükun bulduğu, dünyanın koşuşturmasından bunalan insanın kendisini bulduğu, gönlünü ve ruhunu Rabbimize açmakla huzura erdiği mekanlardır camilerimiz. Bu vesileyle camilerimizin görevlileri ile birlikte, insanların manevi dünyalarını imar etmek için çalışan gönül doktorlarımız olan din gönüllülerimizin de haftasını tebrik ediyorum. Dinin toplumda yaşanmasında hiç şüphesiz bazı insanlar, ilmi, irfanı, çabası, hizmeti ve üstlendikleri sorumluluklarıyla daha fazla etkili olurlar. Bu insanlar, ister resmî, isterse gönüllü olarak dini kimlikleriyle, dini ahlaki kişilikleriyle, samimiyetleriyle İslam'ı anlamaya, yaşamaya, anlatmaya çalışır, çevrelerine örnek, model insanlar olarak katkı verirler. Rabbim bu uğurda sarf edilen emek ve hizmetleri, yapılan ibadetleri kabul ve makbul eylesin. " ifadelerini kullandı.

İlçe Müftüsü İsmail ÇINAR’ ın konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Emet Kaymakamı  Hasan ÇİÇEK, konuşmalarında, din adamlarının toplumda model alınan inşalar olduğunu beyanla şunları söyledi;

“Öteden beri mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan din görevlileri, sadece ezan okumak ve namaz kıldırmakla yetinmeyip, toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan, çevresindeki insanların derdiyle dertlenen, model alınan kimselerdir. Kadın-erkek, genç-yaşlı, fakir-zengin, amir-memur ayrımı gözetmeksizin toplumun bütün kesimlerine din hizmeti ulaştırma gayret ve heyecanı taşıyan, muhabbet, kardeşlik, birlik ve dirlik aşılayan örnek şahsiyetlerdir.

Din görevlilerimiz, insanları yargılamadan, hor görmeden, ötekileştirmeden, sevgi, saygı, hak-hukuk, hoşgörü ve empati esaslarına dayanan bir din hizmeti anlayışıyla hareket ettikçe, milletimiz daha huzurlu ve daha müreffeh bir seviyeye ulaşacaktır.

Dünyada meydana gelen hızlı değişim ve gelişimlerle bağlantılı olarak ihtiyaç ve beklentiler değişmektedir. Bu yüzden din görevlisi İslam'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarını yaşama ve topluma aktarma noktasında kendini sürekli yenilemek durumundadır.

İslam medeniyetinin, diğer bir ifadeyle medeniyetimizin oluşumunu temin eden Camilerimiz ise, İslam toplumunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyulan tarihi birikimi ve tecrübeyi yansıtan toplumsal birer bellek, aynı zamanda İslam diyarlarının da tapusu hüviyetindedir.

Dolayısıyla; Cami tarihtir, Cami sanattır, Cami medeniyettir, Cami birliktir, Cami sohbettir, Cami ilimdir, Cami sevgidir, Cami tevekküldür, Cami arınmaktır, Cami sığınmaktır, Cami anlamaktır, Cami kurtuluştur, Cami O’nsuz olamamaktır, kısacası Cami hayattır.

İçinde Rabbimizin adını andığımız, kulluğumuzu, dualarımızı, niyazlarımızı O’na arz ettiğimiz mukaddes yerler olan Camilerimiz, elbette oralarda toplumu aydınlatma görevini yerine getirme vazifesiyle de mücehhezdir.

Bu kutsal görevi lâyıkıyla, her türlü fedakârlık ve gönüllülük esasıyla yerine getiren, ilim ve irfanda örnek olan din görevlisi ve gönüllülerimizin hizmetleri takdire şayandır.

Bu duygu ve düşüncelerle, “ Camiler ve Din Görevlileri Haftası ”nın, Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, kutsal mekânlarımızın imar ve ihyâsında elinden gelen destek ve katkıyı sağlamış, din hizmetinde bir ömür tüketmiş olan görevlilerimizi ve hayır sahiplerimizi rahmetle anıyor, yaşayanlara sağlık, huzur ve muvaffakiyetler diliyorum. “ dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar