KAYMAKAM ÇİÇEK;ÖĞRENCİ VE GENÇLERİMİZİ 4.ENDÜSTRİ DÖNEMİNE HAZIRLAMALIYIZ VİDEOLU

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Sağlıktan ekonomiye, endüstiriden, eğitime hızlı bir geçiş süreci yaşanan 4. Endüstri döneminde eğitimin bu sürece ayak uydurması ve yeni nesilleri bu teknolojide hazırlama adına önemine dikkat çekmek için ilçe eğitim camiasına bir konferans verdi.

KAYMAKAM ÇİÇEK;ÖĞRENCİ VE GENÇLERİMİZİ 4.ENDÜSTRİ DÖNEMİNE HAZIRLAMALIYIZ  VİDEOLU Eğitim

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Sağlıktan ekonomiye, endüstiriden, eğitime hızlı bir geçiş süreci yaşanan  4. Endüstri döneminde eğitimin bu sürece ayak uydurması ve yeni nesilleri bu teknolojide hazırlama adına önemine dikkat çekmek için  ilçe eğitim camiasına bir konferans verdi.

                Emet Gazi Kemal İlköğretim  okulu konferans salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşan Kaymakam Çiçek, Eğitimin amacının çağı yakalamak kadar değişimi  gerçekleştirecek nesiller yetiştirmek olduğunu belirterek, öğretmenlerin 4. Endüstri dönemini ve Eğitimin uyumu konularında kendilerini geliştirmek zorunda olduklarını beyanla;”Yetiştirilecek öğrenci,genç, girişimci ve vatandaşların artık bu yeni modele uyumunu sağlamakta siz öğretmenlerimize önemli görevler düşüyor”dedi.

              Kaymakam Çiçek, Eğitim 4.0, Endüstri 4.0’ın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni eğitim sistemine verilen isim olduğunu beyanla;” Dijital teknolojiden yararlanan, kişiselleştirilmiş veri, açık kaynak içeriği kullanan küresel anlamda bağlantılı olan teknolojik dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren nitelikte yepyeni bir sistem. Çocukluktan, okul dönemine, oradan iş hayatına sürekli öğrenmeyi sağlayan, toplumda güçlü bir rol edinip fark yaratmamıza yardımcı bir sistem.” Olduğunu belirtti.

Katılımcılara Otonom  robotlama, zeki bilişim ağı,sistem  entegrasyonu, siber fiziksel sistem,siber güvenlik sistemi, nesnelerin interneti, bulut bilişim gibi konularda sunum gerçekleştiren Kaymakam Çiçek bu süreçte eğitim dünyasının da 4 ana dönüşümü yaşadığını beyanla şunları söyledi;

” Öğrenciler daha çok öğretmenlerini izlemek ve onların uyguladıkları yöntemleri uygulamak durumundadır. Bu dönemde eğitim kurumları bir fabrika, öğrenciler ise bu fabrikalarda üretilen ürünler olarak görülmeye başlanmıştır. Bilgisayar destekli ve karşılıklı etkileşimli eğitim sistemleri artmıştır. Dünya problemlerini doğru hissedecek ve tanımlayacak (eleştirel düşünme), çözümü için yenilikçi fikirler üretecek (yaratıcı düşünme), çözüm için doğru yöntem ve teknikleri kullanacak (bilimsel ve analitik düşünme) bireylerin her alanda yetiştirilmesi hedeflenecektir.Bu dönüşümde  öğrenci yeteneklerine  uyarlanabilir kişiselleştirilmiş eğitimler  öne çıkacaktır. Bir bilgiye, bir beceriye sizin ya da öğrencinizin neden ihtiyacınız olduğu anlamakla bu değişimi başlatabilirsiniz. Her bir öğrencinin kendi tercihleri, ilgi alanları, öğrenme hızları, öğrenme yöntemleri var. Bunları anlamalı ve öğrencilerinizi ona göre değerlendirmelisiniz. Artık birlikte ve birbirinden öğrenme eğitime yön verecek. Öğrenci öğrenciden öğrenirken siz öğretmen olarak buna aracı olacaksınız. “dedi.

Kaymakam ÇİÇEK daha sonra her yerde ve her zaman eğitim – öğretim anlayışının hakim olması gerektiğini, öğrencilerin kendi kabiliyet ve yeteneklerine uyarlanabilir eğitim sistemlerini, öğrencilerin ders içeriklerini oluşturma konusunda öğretmenlerle birlikte çalışma yapılmasını ve web arayüzleri ile erişim sistemlerinin aktif kullanılmasının gerekliliğinden bahsetti.

       

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar