112 ACİL SERVİS ARTIK TÜM İLÇELERDE

Tüm kurumların çağrı merkezlerinin tek numara altında topladığı 112 acil servis artık tüm ilçelerde hizmet veriyor. Tek numaradan polis, ambulans, jandarma, itfaiye gibi birçok kuruma ulaşılan 112 acil serviste çağrıların yüzde62’si gerçek değil.

112 ACİL SERVİS ARTIK TÜM İLÇELERDE Güncel

Tüm kurumların çağrı merkezlerinin tek numara altında topladığı 112 acil servis artık tüm ilçelerde hizmet veriyor. Tek numaradan polis, ambulans, jandarma, itfaiye gibi birçok kuruma ulaşılan 112 acil serviste çağrıların yüzde62’si gerçek değil.

Acil Çağrı Merkezine sahip 24 ilden biri olan Kütahya’da ilçelerin tamamının sisteme dahil edildiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Acil Çağrı Merkezlerimiz Avrupa Birliği (AB) sürecinde kararına vardığımız bir husus. AB bunu 1991’den beri uyguluyor, biz 2003 yılında bu işe dahil olduk. İlk olarak da 2009 yılında Antalya ve Isparta illeriyle birlikte bu hizmete tek numaradan acil numaraların ihbarının, değerlendirmesinin, yönlendirmesinin yapıldığı bir sisteme biz de dahil olmuşuz. 81 ilden 24’ünde Acil Çağrı Merkezi var. Kütahya 24 ilden biri. Burada daha etkin, daha hızlı bir kullanım söz konusu. Birçok numarayı akılda saklamak gerekirken şimdi yalnızca eski ambulans çağrı numaramız olan 112’yi her şey için kullanabiliyoruz” dedi.

HER 100 ÇAĞRIDAN 62’Sİ GEREKSİZ

Gereksiz aramaların yüzde 60’lara düştüğünü ancak bu durumun yetersiz olduğunun altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “En büyük sıkıntımız gereksiz çağrılar. Başlangıçta yüzde 75’lerde olan gereksiz çağrılar şimdilerde yüzde 62’lere düşmüş durumda. Her 100 çağrıdan 62’si gereksiz. Buna ait tedbirleri almaya çalıştık. Gereksiz arayanlara idari yaptırımlar da düşünüldü ama gerekli sonucu alamıyoruz. Bu bir eğitim meselesi. Bu bizim zaman kaybımızın da en önemli hususu. 432 bin 833 çağrı geliyor bunun 161 bin 722’si vakayla ilgili olan kurumlara aktarılıyor, 271 bin 111’i ilk çağrıyı alanda kalıyor. Kütahya’da göreve başladığım 1,5 yıl içerisinde kurumlar arası güzel, uyumlu bir çalışma gördük. Kurumların temsilcilerinin, koordinatörlerinin birbirleriyle yardımlaştığı, iş birliği kültürünü de geliştiren bir çalışma yaptık. Yüzde 75’lere varan bir gereksiz aramaların bugün yüzde 62’lere inmesini biz yeterli görmüyoruz” diye konuştu.

KÜTAHYA’YA GAMER KURULACAK

Kütahya’ya İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) kurulacağını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir yeni oluşum hakkında bilgiler verdi. Vali Nayir, milli güvenliğe yönelik tehditlere ve doğal afetlere karşı alınacak tedbirlerin artık tek bir merkezden koordine edileceğini, 7 gün 24 saat esasına göre çalışılacağını aktardı.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar