Uyuşturucu Saldırısının Hedefi Türkiye - Prof.Dr.İ.Hamit Hancı

Uyuşturucu Saldırısının Hedefi Türkiye


Ülkemiz son yıllarda uyuşturucu bağımlılığı ve ölümlerinde ne yazık ki Avrupa’da üst sıralarda yer almakta.
Geçmiş yıllarda ülkemizden transit olarakAsya’dan Avrupa’ya geçen Doğal uyuşturucularla,
Avupa’dan Asya’ya geçen sentetik uyuşturuculardan   yolda dökülenlerden etkilenirdi ülkemiz.
Ama ne yazık ki son yıllarda uyuşturucu saldırısının hedefi olan bir ülkeyiz.
Bu nedenle Devletimiz, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları elbirliği ile bu asimetrik savaşla mücadele etmek zorundalar.
Yetkililerin uzun süren bu mücadelede yorgun ya da motivasyon kayıplarının olması, Üniversitelerin, Halkın , Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu konuya destek verme zorunluluğunu ortaya koymuştur.
Özellikle bu alanda Bilim’den yararlanma gerekliliği artık kaçınılmaz bir zorunluluktur.
Bu amaçla elini taşın altına koyan Üniversiteler, öğretim üyeleri , yerel yönetimler ve Sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek “UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE BİLİM” sempozyumlarını düzenlemeye başladılar.

İlki 2-3 Haziran 2021 de Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Akkoyun ile birlikte başkanlığını yürüttüğümüz, “UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE BİLİM” çalıştayı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke İşletme Fakültesi, Söke Kaymakamlığı, Söke Eğitim Vakfı ve Adli Bilimciler Derneği iş birliği ile Şehit Faruk Demir Anadolu İHL Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Pek çok bilim insanı konuşmacıydı.
Çok olumlu sonuçları olan sempozyumun devamını İskilip te 16-17 Ekim tarihlerinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D – İzmir Katip Çelebi Üniversitesi-Hitit Üniversitesi-  İskilip Kaymakamlığı- İskilip Belediyesi-  Adli Bilimciler Derneği- Çorum Tabip Odası- Ankara İskilipliler Derneği- İskilip Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi işbirliği ile düzenliyoruz.
Tarihi çok eskilere dayanan ve ismini Mitolojide Sağlık Tanrısı Eskulap’tan alan İskilip’te gerçekleşecek ve Başkanlığını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D dan Prof.Dr.Ali Çayköylü ile birlikte yaptığımız Sempozyum’a pek çok üst düzey konuşmacı katılıyor.
Bazı Konuşmacılarımız ve konuları şöyle;
Bağımlılık Meselesine Anayasal Bakış, Hasan Tahsin Gökcan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili

Bağımlılıkla Mücadelede Manevi Destek. Prof.Dr.Saffet Köse: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü.

Uyuşturucu Ölümleri. Prof. Dr. İ. Hamit Hancı: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp A.D.-Adli Bilimciler Derneği Başkanı.
Uyuşturucuyla Mücadelede Yerel Yönetimleri Rolü. Dr. Ayhan Özkan. Ankara Vali Yardımcısı
Çocuğunuzun Madde Kullandığını Nasıl Anlarsınız Prof.Dr.Hatice Demirbaş: Ankara Hacı Bayram Veli Üniv. Psikoloji Bölüm Başkanı 
Prof. Dr. Mehmet İrfan Karadede, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Yurdagül Erdem. Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı
Madde Kullananlara Karşı İletişim Dili. Prof.Dr.Turan Akkoyun: Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı. 
Prof. Dr. Sevinc Polat, Yozgat Bozok  Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı
Av.Ahmet Mehmet. Yunanistan
Esrar Kullanımında Doğru Bilinen yanlışlar- Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan Em. Ankara Üniv. Tıp fakültesi Psikiyatri AD
Bağımlılık ve Cinsel hayat, Prof. Dr. Görkem Karakaş Uğurlu  
AYBÜ Tıp Fak Psikiyatri AD.

Madde Bağımlılığının Tedavisi, Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Zeynep Akkoyun, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fak. Psikiyatri A.D. 
Çocukları Bağımlılıktan Nasıl Koruruz- Doç.Dr. Selen Özakar Akça Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fak. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği 
Psikotik Bozukluklar ve Madde Bağımlılığı Doç Dr. Ersin Karslıoğlu. Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hast. Psikiyatri Klin.Öğr. Üyesi).

Bağımlılıkta Sosyal Rehabilitasyon : Doç. Dr. Birgül Özkan AYBÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Madde Bağımlılığını Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleriyle Tedavisi. Dr. Bilge Geçioğlu
Uyuşturucu Madde Analizleri, Prof. Dr. Muhammet Fevzi POLAT, Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyokimya AD.

Bağımlılıkla Mücadele ve KİHBİ. Yasin Yıldız . KİHBİ İçişleri Bakanlığı KİHBİ (Kaçakçılık İstihbarat Harekat Bilgi Toplama) Daire Başkanlığı

Bağımlılık ve Hamilelik Süreci, Dr.Rabia Yavaşoğlu, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesi 
Bağımlılık nedir?    Ne değildir?          Uz. Dr. Neşe Burcu Bal-Uz. Dr. Esra Kabadayı Şahin .Ankara Onkoloji Hastanesi 
Bağımlılık ve Kanser, Doç. Dr. H. Dilek Hamurcu. Ankara Onkoloji hastanesi Psikiyatri Klin. 
Bağımlılık ve Şiddet,  Doç Dr. Ahmet Kokurcan, Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi
Davranışsal Bağımlılıklar: Teknoloji Kötüye Kullanımı, Fatma Betül Esen Ankara, Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi
Stj.Dr.Selçuk Çayköylü ve Av.Devrim Karakülah (Adli Bilimciler Derneği Genel Sekreteri)

Sosyal Programın Çok Zengin Olduğu, İskilip gezisi ve Tanıtımının olacağı sempozyumda katılımcılara meşhur İskilip Dolması da ikram edilecek.

Katılım ise tamamen ücretsizdir. Katılımcılara katılım belgesi takdim edilecektir.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Ekm
12May

Tarihe Vefa;Emet Ve Tavşanlı

02Ağs
12Ara

AHİSKA TÜRKLERİNİ UNUTMAYALIM

07Ara