Gıda Yardımlarında Bilinçli Olalım - Cemal Özcan

Gıda Yardımlarında Bilinçli OlalımBu büyük acının ardından hep birlikte tekrar ayağa kalkmaya, yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan yediden yetmişe her vatandaşımız maddi, manevi elinden geldiğince yardımlarını esirgemedi ve hala yardım göndermeye devam ediyor. Diğer ülkelerden duyarlı bütün insanlar yardımlarını göndermeye devam ediyorlar. Yardım sürecinde medyaya yansıyan ya da yansımayan arka planda veya en önde çalışan herkese ayrı ayrı teşekkür etmek lazım. 
Yapılan gıda yardımlarıyla alakalı biraz konuşmak istiyorum. Deprem bölgesine giden gıda kolileri açıldıkları zaman çekilmiş resimler sosyal medyada paylaşılıyor, bunları görüyoruz. Bu noktada bazı yardımsever vatandaşları doğru yönlendirmek gerekiyor. Deprem bölgesine yardım gönderirken öncelikle konserve gıdalar, protein ve lif oranı yüksek olan besleyici ürünleri seçmek doğru olacaktır. Çocukları düşünerek onların sevdiği abur cubur gıda ürünlerini yardım kolilerine koymak istediğinizi biliyorum lakin abur cubur koymak yerine konserveler, konserve mantığıyla üretilen BPA’sız ambalajlarda satışa sunulan hazır bakliyat yemekleri, katkı veya koruyucu içermeyen kuru bakliyatlar, sıvı yağlar ve tereyağı, yine konservede olan hindi, dana, balık, tavuk ürünleri, ilave şekersiz üretilen yüksek lifli barlar, peynir, zeytin, reçel gibi kahvaltılık ürünler hem sağlıklı hem besleyici özellikleri sebebiyle tercih edilmelidir. Temiz su yine çok önemli olduğundan gıda kolilerine su koymayı da ihmal etmemek gerekiyor. 
Gıda ürünlerinin taşınması esnasında dikkat edilecek bazı noktalar var. Kısaca bunlardan da biraz bahsetmek istiyorum. Özellikle taşımada ve dağıtımda soğuk zincirin korunması gerek gıda ürünleri için mutlaka taşıma ve ürünlerin dağıtımı esnasında soğutma sistemine sahip araçlar kullanılmalı ve asla soğuk zincir kırılmadan ürünler ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. Ambalajı açılmış veya yırtılmış, son tüketim tarihi geçmiş gıda ürünleri asla yardım kolilerine koyulmamalıdır. 
Gıda yardımları yapılırken, yardım yapılmadan önce mutlaka yetkilerle iletişime geçilmelidir. Bildiğimiz gibi gıda ürünleri bozulmadan zamanında tüketilmesi çok önemlidir. Bölgede çalışan yetkililerin yönlendirmekleriyle gıda yardımlarının yığıntı olmadan ihtiyaç sahiplerine ulaşması hem israfın önüne geçecek hem de doğru şekilde tüketilmesini sağlayacaktır. Bu sebeple gözümüz kulağımız yetkililerde olmalıdır. Yukarıda saydığımız her nokta gıda yardımları için çok önemlidir.
Gıda mühendisi olarak hizmet verdiğim firmam Dereköy Süt Ürünleri olarak bizde yardımsever müstahsillerimizden topladığımız sütlerden yaptığımız peynirleri,Kütahya Valimiz Sayın Ali Çelik Bey ile iletişime geçerek deprem bölgesine götüreceğizve dağıtımını kendi ellerimizle yapacağız. Bu süreçte bize en büyükdesteğiveren Kütahya Valimiz Sayın Ali Çelik Bey başta olmak üzere Hisarcık Kaymakamımız Sayın İsmail Tosun Bey’e yardımsever müstahsillerimize, firma sahibimiz Musa Akar’a,üretimde çalışan personelimize, bizi yalnız bırakmayan Dereköy sakinlerine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Umarım bir daha asla böyle bir acıyı yaşamak zorunda kalmayız. Hepimize tekrardan geçmiş olsun.
 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Nis
17Oca
23Ara

Kış Gelirken Şimdi Salep Vakti

27Ekm
21Ekm